Syryjskie rodziny bezbronne wobec pandemii. PCPM buduje z ONZ ośrodki kwarantanny
Tak wygląda plac, który wkrótce będzie jednym z sześciu ośrodków kwarantanny na terenie Syrii.
-Ponad 40% domów w Syrii leży w gruzach. Miliony ludzi mieszkają w namiotach. W tej rzeczywistości budowa modułowych domów jest nie tylko pomocą, ale i promykiem nadziei. Co jeszcze bardziej wspaniałe, jest to pomoc sfinansowana z dobrowolnych wpłat setek polskich rodzin, za którą jestem bardzo wdzięczny. Obóz zbudowany przez PCPM jest pierwszym wykorzystaniem domów modułowych w północno-zachodniej Syrii, gdzie ponad 1 mln ludzi mieszka w namiotach. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli dostarczyć więcej takich domów i poprawić warunki życia w innych obozach – mówi dr Wojtek Wilk, prezes Fundacji PCPM.
W Syrii od miesięcy trwa humanitarny horror. Epidemia koronawirusa to kolejna katastrofa, z którą syryjskie rodziny będą się mierzyć. Już się mierzą. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień a wraz z doniesieniami o przypadkach zakażeń na terenie Syrii, wzrasta nasz niepokój o los ludzi w obozach, którzy w dobie pandemii są dziś najbardziej narażonymi ludźmi na świecie.
-Są skrajnie wycieńczeni wieloletnią ucieczką, wielomiesięcznym koczowaniem w zatłoczonych obozach, gdzie często nie mogą zaspokoić podstawowych potrzeb. Brakuje schronień, pożywienia a przede wszystkim bezpieczeństwa. Kobiety, ze strachu przed przemocą, ograniczają korzystanie z publicznych toalet. W jaki sposób? Rezygnując z jedzenia. Wydawać się mogło, że gorszego piekła już nie ma. A jednak – podkreśla rzeczniczka PCPM, Aleksandra Rutkowska.
Dlatego cały czas skupiamy naszą uwagę na świecie, gdzie pracujemy od lat.
W tej wyjątkowej sytuacji solidarność międzyludzka jest ważna jak nigdy wcześniej.
Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm
Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)