Warsztaty aktywności dla Gruzinek [wywiad]

IMG_3267

fot. Katarzyna Szalbot, PCPM

Projekt opierać się będzie na organizacji warsztatów dla kobiet nt. równości płci, rozwoju osobistego, mobilizacji w społeczeństwie oraz zdrowego trybu życia. 25 kobiet, które przejdą wszystkie treningi będą miały za zadanie przekazać te informacje Gruzinkom ze swoich wiosek.

IMG_3288

fot. Katarzyna Szalbot, PCPM

Do udziału w projekcie zaproszone zostały najbardziej aktywne mieszkanki regionu Zemo i Kvemo Nikozi – od uczennic szkół średnich i studentek po starsze kobiety koło siedemdziesiątki. – Zależy nam na różnorodności wiekowej i społecznej, gdyż każda kobieta po przejściu szkoleń stanie się źródłem informacji dla swoich rówieśniczek we wsi – mówi Kasia Szalbot, koordynatorka projektu.

IMG_3279

fot. Katarzyna Szalbot, PCPM

Pierwsze warsztaty ruszyły pod koniec lipca. Podczas zajęć uczestniczki zapoznały się z pojęciem gender oraz zasadami równouprawnienia w społeczeństwie. Całodzienny trening był okazją do odkrycia znaczenia słowa liderstwo oraz poznania cech, charakteryzujących dobrego lidera grupy.

Nino Didżashvili ma 31 lat, jest ze wsi Zemo Kviti, nie pracuje, jest rozwiedziona, ma jednego syna.

Katarzyna Szalbot: Co Cię skłoniło do wzięcia udziału w projekcie?

Nino Didżashvili: Ogólnie jestem bardzo aktywną osobą, chcę znaleźć pracę. Jednak decydując się na warsztaty bardzo ważne było dla mnie coś jeszcze – chciałabym znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Niestety w naszej wsi nie ma dostępu do biblioteki ani do internetu dlatego treningi organizowane przez PCPM i Nikozi (nazwa organizacji partnerskiej – przyp. KSz.) są świetną okazją do zdobywania nowych umiejętności i rozwijania siebie. Musicie wiedzieć, że bycie samotną matką na wsi jest bardzo ciężkie, to jest wręcz wstyd, dlatego tak ważne jest dla mnie, aby nad sobą pracować i przeciwstawiać się tym okropnym i poniżającym stereotypom.

KSz: Czy informacje na treningu są dla Ciebie nowe?

ND: Wiem co to jest dyskryminacja oraz przemoc domowa – z własnego doświadczenia, natomiast nie znam prawa i nie wiem jak mogę się bronić, dlatego te informacje, które pojawiły się na treningu są dla mnie bardzo pożyteczne. Ponadto, wcześniej nie byłam świadoma różnic między gender a płcią, a teraz już wszystko jest dla mnie jasne. Ogólnie miałam jakąś wiedzę, ale ten trening ją uporządkował i dowiedziałam się wielu ciekawych szczegółów.

KSz: A jak Ci się podoba pomysł treningów dla kobiet?

ND: Bywałam na innych treningach, ale ten jest inny, wyjątkowy. Nie jest nudno, cały czas się śmiejemy, jest bardzo interesujący.

KSz: Jak wykorzystasz zdobytą wiedzę?

Na pewno przyda się w moim prywatnym życiu, ale i nie mogę się doczekać, aż opowiem o tym wszystkim moim koleżankom – one też bardzo potrzebują tych informacji.

Nino Didżashvili wraz z koordynatorem PCPM (fot.Katarzyna Szalbot, PCPM)

Do projektu zostaną też włączone bezpłatne konsultacje lekarskie i psychologiczne. Dla wielu kobiet z regionu Zemo i Kvemo Nikozi będzie to jedyna możliwość, by porozmawiać ze specjalistą, gdyż ze względu na niskie zarobki zazwyczaj nie mogą sobie na to pozwolić (średnia płaca wśród kobiet na wsi to zaledwie 150-200 GEL miesięcznie czyli ok. 70-80 USD). Uczestniczki spotkają się również z funkcjonariuszami policji, którzy krok po kroku objaśnią procedury zgłaszania przemocy domowej.

mapa

Źródło: www.maps.google.pl

Liczymy na to, że te pilotażowe, a niezwykle ważne w gruzińskich wioskach działania będą kontynuowane w przyszłości.