Wizyta przedstawicieli kenijskiej straży pożarnej w Polsce

Do Polski przyjechali dyrektor zarządzania kryzysowego w kenijskim hrabstwie Machakos – David Mwongela, komendant straży pożarnej w hrabstwie Kiambu – Samuel Kahura, szef straży pożarnej w Limuru (w hrabstwie Kiambu) – George Gitau, sekretarz hrabstwa Murang’a – Patrick Mukuria oraz komendantka straży pożarnej w hrabstwie Murang’a – Bilha Wanjiku.

kenijczycy w warszawie (3)

Głównym punktem programu była wizyta w XI Międzynarodowej Wystawie Ratownictwo i Technika Przeciwpożarowa EDURA w Kielcach, która miała na celu promocję polskiego przemysłu związanego z ochroną ludności i ratownictwem. Kenijczycy – bardzo miło przyjęci przez polskich wystawców – mieli niepowtarzalną okazję, by zapoznać się z nowinkami sprzętowymi wykorzystywanymi w służbie ratowniczej.

kenijczycy w warszawie (2)

Goście wzięli również udział w Międzynarodowych Warsztatach Ratowniczych „Fenix 2016” zorganizowanych przez Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Zamczysku. Podczas ćwiczeń m.in z ratownictwa chemicznego, technicznego i wysokościowego mieli okazję przyjrzeć się przykładom polskich rozwiązań w zakresie działania straży pożarnej oraz wymienić swoje doświadczenia ze strażakami z Francji, Litwy, Estonii, Ukrainy i Niemiec.

Podczas wizyty w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Błoniu oraz w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łomiankach Kenijczycy poznali funkcjonowanie krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz systemu kształcenia pożarniczego.

W Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie  goście zostaliśmy przyjęci przez Komendanta Rektora oraz prorektora i kadrę dydaktyczną. Podczas wizyty został omówiony system kształcenia pożarniczego oraz zademonstrowane możliwości pracowni i laboratoriów uczelni.

kenijczycy w warszawie (1)

Przedstawiciele kenijskiej straży pożarnej byli pod wrażeniem działalności służb ratunkowych w Polsce. Wizyta zainspirowała ich do wdrażania części rozwiązań w swoim kraju, realnie myślą o stworzeniu Ochotniczej Straży Pożarnej oraz rozwinięciu ośrodków kształcenia strażaków.

W latach 2016-17 PCPM realizuje projekt na rzecz służb ratunkowych w Kenii i Etiopii. Celem prowadzonych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom tych państw poprzez przeszkolenie służb ratunkowych niosących pomoc w sytuacjach kryzysowych oraz rozwój jednostek ratowniczych w niedoinwestowanych centrach urbanistycznych położonych poza stolicami obu krajów.

Więcej informacji pod tym adresem.