Wsparcie Polaków dla osób z niepełnosprawnościami z Palestyny

Dwie palestyńskie organizacje niosące pomoc osobom z niepełnosprawnościami otrzymały pomoc dzięki wsparciu Polaków.

Zmotywowani, aby pracować

Palestyńskie Stowarzyszenie Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnościami Betlejem otrzymało od PCPM laserową maszynę do wyrobu ozdób. Stowarzyszenie, które pełni również rolę rzecznika praw osób niepełnosprawnych, organizuje kiermasze podczas których podopieczni organizacji sprzedają własnoręcznie przygotowane pamiątki i dekoracje. Maszyna oraz niezbędne materiały (takie jak drewno, lakier, skóry i klej) zostały zakupione dzięki środkom zebranym w ramach zbiórki publicznej wśród mieszkańców Gdańska przez Palestyna Art Alert.

Maszynę będzie początkowo obsługiwał Rafat Abayat, który jeździ na wózku od 17 lat. Jego 8-osobowa rodzina utrzymuje się obecnie z zasiłku. W wakacje jego 23-letni syn, student politechniki, pracuje, aby wesprzeć skromny budżet rodziny. Sam Rafat otworzył kilka lat temu sklep, ale jego biznes się nie powiódł.

– Potrzebuję trochę czasu, żeby nauczyć się korzystać z przekazanej maszyny, a następnie przeszkolić pomocników. W naszym stowarzyszeniu jesteśmy zmotywowani do tego, aby pracować, sprzedawać nasze wyroby oraz rozwijać naszą działalność – mówi Rafat.

– Dziękujemy tym, którzy zebrali pieniądze na nasze wsparcie. Wykorzystamy je, aby mogli pracować Ci, którzy tego potrzebują. Przekażemy dalej słowo o Waszym dobrym uczynku – mówił podczas spotkania Ahmed Dweib, prezes Palestyńskiego Stowarzyszeniu Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnościami.

Też chcesz pomóc?

darowizna PCPM

darowizna PCPM

darowizna PCPM

Twoje dane:
Proszę wprowadzić imię
Proszę wprowadzić nazwisko
Proszę wprowadzić email
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.

Szansa na właściwą opiekę

Drugą organizacją, która otrzymała wsparcie jest ośrodek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną Al-Malath w Beit Sahur. Fundacja PCPM przekazała podopiecznym organizacji środki zebrane przez Koło Naukowe Arabistów Al-Asabiya z Uniwersytetu Śląskiego.

Kwota, którą udało się zebrać podczas akcji „Studenci dla Palestyny”, zostanie przekazana na indywidualne konsultacje neurologiczne dla 20 podopiecznych ośrodka wraz ze sporządzeniem pisemnego raportu ze stanu ich zdrowia i zaleceniami oraz pokryje koszty spotkania rodziców podopiecznych z lekarzem, jeśli te będą konieczne.

Dodatkowo, część zebranych przez studentów pieniędzy pokryje miesięczny koszt transportu do ośrodka 4 osób w szczególnie trudnej sytuacji. Jedną z takich osób jest Mohammad, który pochodzi z obozu uchodźców Dheisza. Rodzina przez pewien czas nie miała możliwości, aby się nim opiekować, więc przez kilka miesięcy mężczyzna był rezydentem Al-Malath. Obecnie mieszka z bratem. W podobnie trudnej sytuacji jest Lina, która pochodzi z dystryktu Hebrońskiego. Jej rodzina specjalnie wynajęła mieszkanie w Betlejem, aby zapewnić jej dostęp do opieki. Lina ma rodzeństwo, które obecnie się uczy i niestety rodziców nie stać na opłaty związane z jej pobytem w ośrodku – dokonują wpłat tylko raz na trzy miesiące. W związku z trudną sytuacją finansową rodzin ośrodek Al-Malath nie pobiera od takich osób opłat za pobyt, a często również pokrywa wydatki związane z ich transportem.

Organizatorom zbiórek: Palestyna Art Alert oraz Kołu Naukowemu Arabistów UŚ jeszcze raz gorąco dziękujemy.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)