Zobacz jak działa hub ewakuacji medycznych pod Rzeszowem [WIDEO]
Pacjenci to dorośli, ale też dzieci, osoby ranne w wyniku działań zbrojnych lub ze schorzeniami onkologicznymi. W obiekcie składającym się z dwóch hal czekają łóżka dla pacjentów wyjeżdżających z Ukrainy na leczenie, ale również członków ich rodzin. Czas, jaki pacjenci spędzają w Jasionce to maksymalnie 48 godzin. Dla chorych przygotowano miejsca, których wyposażenie nie różni się od tego, jakie jest w tradycyjnych szpitalach. Wsparcie zapewnia również profesjonalny personel Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM*.
W „MEDEVAC HUB Jasionka” przygotowanych jest dwadzieścia wydzielonych przestrzeni dla pacjentów. W każdym takim boksie znajduje się łóżko szpitalnie z podstawową infrastrukturą tak jak na sali szpitalnej, czyli dodatkowy sprzęt, to monitory, leki z możliwością podawania ich drogą dożylną, koncentratory tlenu, EKG i inne przyrządy pomiarowe.
Pacjenci trafiający do Medycznego Centrum Tranzytowego PCPM pod Rzeszowem oczekują tam na transport do europejskich szpitali, gdzie kontynuowane jest leczenie czy rehabilitacja. Całość ewakuacji medycznych prowadzona jest w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności Cywilnej – platformy współdziałania państw na rzecz przygotowania, zapobiegania i reagowania na klęski żywiołowe lub katastrofy spowodowane przez człowieka. „MEDEVAC HUB Jasionka” finansowany jest z budżetu Unii Europejskiej.