2 miliony Sudańczyków uciekło z kraju przed głodem. Światowy Dzień Uchodźcy kieruje uwagę na Afrykę Wschodnią.

Zdesperowani Sudańczycy w poszukiwaniu bezpieczeństwa i jedzenia uciekają do sąsiednich państw, głównie na południe – do Ugandy.

Szpital w Koboko, oraz dwa mniejsze ośrodki zdrowia w Oraba i Kuluba w Ugandzie, przy granicy z Demokratyczną Republiką Konga to pierwsze miejsca, do których po wykańczającej wędrówce, w stanie skrajnego niedożywienia trafiają uciekinierzy z Sudanu Południowego – mówi ekspert ds. pomocy humanitarnej, prezes PCPM – Wojciech Wilk. – W najtrudniejszej sytuacji są kobiety i ich – często rodzone w buszu, podczas ucieczki – niemowlęta. To one – osłabione wielomiesięcznym głodem, a także ranni – w pierwszej kolejności potrzebują pomocy medycznej, żeby przeżyć. Otrzymują ją właśnie w ugandyjskich klinikach, gdzie dociera pomoc z Polski.

W odpowiedzi na kryzys humanitarny Fundacja PCPM zakupi do ośrodków zdrowia w Ugandzie leki oraz środki opatrunkowe, przede wszystkim jednak zatrudni lekarzy, położne i pielęgniarki na kontrakty długoterminowe.

Wojna w Sudanie Południowym jest konfliktem, który może trwać dziesięciolecia, dlatego też na uciekinierów z tego kraju powinniśmy patrzeć jak na ludzi, którzy muszą zbudować sobie nowe życie na uchodźstwie – podkreśla Wojciech Wilk. – Uganda jest pozytywnym przykładem takiego podejścia – władze kraju dają Sudańczykom ziemie i możliwość uprawiania roli. Dzięki temu szybko integrują się oni z lokalną społecznością i mogą godnie zarabiać na swoje utrzymanie do momentu, kiedy będą mogli wrócić do swojej ojczyzny – dodaje.

Na świecie jest ponad 65 milionów ludzi, którzy musieli opuścić swoje domy i szukać bezpieczeństwa z dala od swojego miejsca zamieszkania. Aż 5,5 miliona uciekło z Syrii, ponad milion z nich osiedliło się w Libanie, gdzie od 2012 roku Fundacja PCPM dopłaca uchodźcom do czynszu, zapewnia opiekę medyczną i edukację.

W Sudanie Południowym PCPM prowadzi Centrum Dożywiania w Gordhim. Działania w całości finansowane są ze środków prywatnych darczyńców z Polski.

Wesprzyj działania PCPM w Sudanie Południowym i Ugandzie:

  1. Przelej dowolną kwotę na konto Fundacji (mBank):
    18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z dopiskiem: Sudan Południowy lub Uganda
  2. Wybierz na co chcesz przeznaczyć pieniądze: http://www.pcpm.org.pl/wesprzyj-pcpm