PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

Archiwum: czerwiec 2019

Pomagać bez ograniczeń czy pomagać i nie ograniczać?

Pokazał nam swoją koszulę. To była jedyna rzecz, którą wziął uciekając z Syrii pięć lat temu. Wciąż ma ją na sobie. Ona przypomina mu o czasach, w których sam mógł o sobie decydować. Pracownicy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, mający na co dzień kontakt z ofiarami konfliktów i uchodźcami, podkreślają, że ludzie ci mają wiele różnorodnych potrzeb: szukają schronienia, łakną żywności, dostępu do edukacji, itp. Jednak po wszystkim, co przeszli, najbardziej potrzebują szacunku. Pomagać bez ograniczeń czy pomagać i nie ograniczać? Oto częste dylematy pomocy humanitarnej i rozwojowej oraz przykładowe rozwiązania, które stosujemy w PCPM.

Record number of people facing critical lack of food in South Sudan

A record number of almost seven million people in South Sudan, more than 60 percent of its population, are facing severe hunger, according to a new report published by ReliefWeb. The situation is getting worse day by day. That's why Polish Center for International Aid works in Gordhim now.

Czerwone strefy na mapie głodu. Siedem milionów ludzi w Sudanie Południowym potrzebuje pomocy

Tak źle w Sudanie Południowym jeszcze nie było. W 2019 roku odnotowano największą liczbę osób, które kiedykolwiek zmagały się z kryzysem żywieniowym. 61% populacji tego kraju będzie miało problem z dostępem do żywności. I wymaga natychmiastowej pomocy. W czerwonej strefie na mapie głodu znajduje się m.in. ośrodek Gordhim. W promieniu 50 km od niego głoduje 400 tys. osób, w tym wiele dzieci. Dlatego działa tam Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

PCPM odpowiada na zmieniającą się sytuację w Libanie

Konflikty na tle zanieczyszczenia środowiska i sroga zima, której skutki, zwłaszcza finansowe, wciąż odczuwają mieszkańcy Libanu – to wszystko wpływa nie tylko na życie samych Libańczyków, ale na mieszkających w tym kraju od lat uchodźców z Syrii. PCPM próbuje dostosowywać się do zmieniających się okoliczności i wciąż nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują.

Ponad 62 miliony ludzi opuściło swoje domy. Z powodu wojny i prześladowań

Gdyby znaleźli się w jednym miejscu, według szacunków UNHCR, byliby 21. najbardziej zaludnionym krajem na świecie. Uchodźcy, przymusowi przesiedleńcy, osoby ubiegające się o azyl. Ludzie, dla których ich własny dom przestał być bezpieczny. Tworzą globalny naród uchodźców, rozsianych po całym świecie, z których ponad połowa ma mniej niż 18 lat.