Czerwone strefy na mapie głodu. Siedem milionów ludzi w Sudanie Południowym potrzebuje pomocy

Szacuje się, że 6,96 mln osób (61% populacji) stanie w obliczu kryzysu żywnościowego (faza 3 w pięciostopniowej skali IPC), 1,82 mln osób będzie wymagało natychmiastowej pomocy  (faza 4 IPC). 21 tys. może znaleźć w katastrofalnej sytuacji (faza 5 IPC). Raport opublikowany przez ReliefWeb pokazuje, że z roku na rok poziom bezpieczeństwa żywieniowego w Sudanie Południowym coraz bardziej spada, a liczba ludzi potrzebujących natychmiastowej pomocy (People in Emergency) tylko się zwiększa.

Kryzys gospodarczy, przesiedlenia ludności, coraz trudniejsze warunki i malejące z roku na rok zasoby z powodu trwających od lat konfliktów – to wszystko w dalszym ciągu zagraża większości gospodarstw domowych i ogranicza ich dostęp do żywności. Opóźnione opady deszczu wpłynęły dodatkowo na to, że żywności jest w całym kraju zdecydowanie mniej. Potwierdza to raport CFSAM, który wskazuje, że produkcja zbóż w 2018 r. jest najmniejszą zarejestrowaną produkcją od początku konfliktu. 

Wraz z początkiem maja 2019 r. większość gospodarstw wyczerpała swoje zapasy żywności

By pokryć luki żywieniowe Sudan Południowy będzie musiał polegać na zakupach rynkowych. Producentów żywności nie zachęca jednak fatalna jakość sieci drogowych. W efekcie ceny żywności są skandalicznie wysokie, a mieszkańców Sudanu Południowego na jedzenie zwyczajnie nie stać. Perspektywa najbliższych miesięcy zatrważa.

Region Aweil East (CZERWONA STREFA), w którym znajduje się ośrodek w Gordhim, to epicentrum kryzysu żywnościowego. W promieniu 50 km od Gordhim głoduje 400 tys. osób. Fundacja PCPM prowadzi zbiórkę na terapeutyczną żywność. Za zebrane środki zakupi dla dzieci saszetki z gotowymi porcjami jedzenia, które składa się z mleka w proszku, odpowiednich tłuszczów, cukru, witamin i suplementów, przypominającymi konsystencją masło orzechowe. Ta specjalna terapeutyczna żywność najskuteczniej pomoże cierpiącym na długotrwałe niedożywienie najmłodszym mieszkańcom kraju.

Tak niewiele trzeba, aby ocalić ludzkie życie. Wejdź: pcpm.org.pl/sudan

#SudanGłoduje #KonkretneMiejsce #KonkretnaPomoc

PCPM na Instagramie: @fundacjapcpm

PCPM na Facebooku: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)