Kancelaria Premiera dofinansuje rozbudowę Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM
Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM (oficjalna nazwa międzynarodowa: Poland Emergency Medical Team PCPM) jest formacją, która błyskawicznie mobilizuje swoje zasoby, sprzęt i personel i w ciągu doby gotowa jest do wyjazdu w każdy, najbardziej oddalony punkt na świecie. Szeroki zakres kompetencji lekarzy i medyków rożnych specjalności oraz odpowiednie wyposażenie daje gwarancję tego, że (tak jak podczas trzęsienia ziemi w Nepalu w 2015 r.) Poland EMT PCPM będzie w stanie rzeczywiście pomóc. W miejscach katastrof czy kryzysów humanitarnych niemal zawsze pomoc jest koordynowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Dlatego Poland EMT PCPM działa ściśle według wytycznych WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).
Na co pójdą pieniądze z polskiego rządu
– Kiedy mamy do czynienia z trzęsieniem ziemi czy katastrofą humanitarną, trzeba działać natychmiast. Dlatego zespół medyczny PCPM jest zdolny do wyjazdu z Polski w ciągu 24 godzin i działa za granicą pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – podkreśla Dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Fundacja chce rozbudować zdolności operacyjne Zespołu Ratunkowego do poziomu lekkiego szpitala polowego z 20 łóżkami dla pacjentów i możliwością przeprowadzania 20 operacji i zabiegów chirurgicznych dziennie oraz pomocy ponad 2000 pacjentów tygodniowo. Szpital musi być całkowicie samowystarczalny pod kątem żywności, systemów oczyszczania wody, generatorów prądu i oświetlenia.
Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM, który poza pomocą ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu, niósł także pomoc uchodźcom, uciekającym przed ofensywą tzw. Państwa Islamskiego w Iraku, protestującym na kijowskim Majdanie czy poszkodowanym przez powodzie i lawiny błotne w Peru, wysyła na misję jednorazowo 15-16 lekarzy i ratowników – wolontariuszy. Wymiana grup medycznych i ratunkowych trwa w kilku turach po 2-3 tygodnie. Dlatego Poland EMT PCPM ma w gotowości do wyjazdu stale 75-80 osób. To pozwala na certyfikację Ratowników PCPM w ramach WHO jako Type 1 Emergency Medical Team, czyli lekki zespół, który może prowadzić punkt pierwszej pomocy medycznej, procedurę triażu, wstępnej stabilizacji rannych blisko miejsca katastrofy i ich ewakuację. Po to, by uzyskać wyższy status (Type 2 EMT) i być pomocnym w kryzysach migracyjnych i uchodźczych, Zespół Ratunkowy potrzebuje większej ilości sprzętu, a co za tym idzie zwiększenia swoich możliwości operacyjnych. Potrzeby wykorzystania takich zespołów ratunkowo-medycznych WHO miało podczas ostatnich operacji pomocowych i masowej ucieczki cywilów z irackiego Mosulu czy Mjanmy (Birmy) do Bangladeszu.
Oprócz dodatkowego wyposażenia, lekki szpital polowy potrzebuje podczas swoich działań 24-30 osób i dlatego musi opierać się na liście 120-150 wolontariuszy. Członkowie zespołu wybierani są pod kątem umiejętności medycznych i specjalistycznych, znajomości języka angielskiego i zdolności do działań w trudnych warunkach. PCPM planuje przeprowadzenie kolejnych rekrutacji wolontariuszy: lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy, ratowników medycznych, farmaceutów, psychologów i specjalistów od różnego rodzaju ratownictwa. Projekt finansowany przez KPRM, a zatytułowany „Doposażenie zespołu medycznego szybkiego reagowania i osiągnięcie gotowości do niesienia pomocy medycznej uchodźcom, migrantom i ofiarom kryzysów humanitarnych poza granicami Polski”, pozwoli na postawienie w stan gotowości wyjazdowej polskiego zespołu medycznego, zdolnego do niesienia pomocy medycznej pod egidą ONZ przez okres od 2 do 4 tygodni.
W związku z tym projektem i zwiększeniem możliwości operacyjnych ratowniczej spec-grupy, jeszcze w tym roku Fundacja PCPM zdecyduje się na wysłanie ratowników do Ugandy (pomoc medyczna uchodźcom z Konga i Sudanu Południowego) lub Bangladeszu (pomoc medyczna uchodźcom z Mjanmy).
ZOBACZ JAK WESPRZEĆ DZIAŁANIA MEDYCZNEGO ZESPOŁU RATUNKOWEGO PCPM