„Dzięki tym szkoleniom uratowałem życie dziecka!”. PCPM rozwija ratownictwo w Tanzanii
Nowy profesjonalny sprzęt otrzymały szpitale w Dar es Salaam w Tanzanii. To tylko najpotrzebniejsze rzeczy od strzykawek po profesjonalną aparaturę tlenową oraz sprzęt do EKG. Cały projekt Fundacji PCPM, który ruszył we wrześniu ubiegłego roku i potrwa do końca 2024, jest finansowany z programu Polskiej pomocy (MSZ RP). Te pomoc uzasadnia koordynatorka projektu Aleksandra Mizerska: – Na oddziałach ratunkowych w tanzańskich szpitalach wciąż brakuje odpowiedniej jakości sprzętu. I zapowiada, że w najbliższym czasie Fundacja PCPM chce wyposażyć je m.in. w pompy strzykawkowe oraz kardiomonitory. – Projekt idealnie wpisuje się w program rządu tanzańskiego polegający na renowacji i budowie nowych oddziałów ratunkowych. Naszym zadaniem jest zadbanie, żeby te oddziały nie świeciły pustkami – dodaje Aleksandra Mizerska.
Jednak w systemie ratownictwa medycznego oprócz sprzętu bardzo ważny jest też profesjonalny personel. Projekt Fundacji PCPM rozpoczął się we wrześniu 2022 roku, a swoje główne działania skupia na wsparciu sektora medycyny ratunkowej w regionie Dar es Salaam – największego miasta Tanzanii. Fundacja PCPM wyposaży sprzętem szpitalne oddziały ratunkowe. To mocne wsparcie miejscowego systemu ratownictwa medycznego. Przede wszystkim jednak, organizuje i prowadzi szkolenia, które znacznie poprawiają efektywność pomocy, jaką niosą tanzańscy ratownicy.
W marcu 2023 roku Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej przeprowadziło w Tanzanii piętnaście szkoleń z zakresu podstawowych zabiegów resuscytacyjnych (tzw. BLS). Uczestnicy szkoleń, prócz masażu serca, uczą się też jak odpowiednio kontaktować się z poszkodowanym, jak wyczuwać puls oraz jak wykonywać prawidłowo sztuczne oddychanie. To zwiększa szansę na przeżycie poszkodowanych osób. W każdym z takich szkoleń udział brało 10 osób, medyków różnych specjalności, nie zawsze mających szansę na uzyskanie wiedzy z zakresu medycyny ratunkowej. Istotne jest to, że w ramach całego projektu Fundacja chce przeszkolić 60 instruktorów, 120 członków służb ratunkowych i tysiąc pracowników medycznych.
”Dzięki PCPM uratowałem życie dziecka”
Jednym ze szpitali, które są zaangażowane w szkolenia jest Mwananyamala Regional Referral Hospital. Na początku marca do placówki trafił 8-latek, którego serce z każdą minutą biło coraz wolniej, aż do pełnego zatrzymania. Innocent Douglas, który jest pielęgniarzem w szpitalu, przeszedł kilka dni wcześniej szkolenia pogłębiające jego umiejętności z zakresu resuscytacji. Dodatkowo uczył się, jak robić tego typu zabiegi sprawniej, ale przede wszystkim pewniej. Jak sam stwierdził Innocent, dzięki szkoleniom PCPM mógł sprawniej podejść do młodego pacjenta i dzięki temu uratować mu życie. Po zatrzymaniu akcji serca dziecka pielęgniarz zaintubował dziecko, które przestało oddychać.
– Ten młody pacjent zaczął samodzielnie oddychać po trzech godzinach. To duży postęp – mówi Innocent Douglas, który intubacji, jaki i resuscytacji uczył się na szkoleniach organizowanych i prowadzonych przez Fundację PCPM dzięki finansowemu wsparciu Polskiej pomocy.
– Szkolenie BLS, które zorganizowała Fundacja, bardzo mi pomogło. Chciałbym podziękować przełożonym za to, że wybrali właśnie mnie do tego, bym zdobywał nowe umiejętności. Na tym szkoleniu cały zespół naprawdę pomagał mi się uczyć. Dlatego mam prośbę do Fundacji PCPM, abyście kontynuowali te szkolenia i przygotowywali do takich sytuacji i akcji ratunkowych jeszcze większą liczbę medyków w Tanzanii – dodał Innocent Douglas.
Oprócz szkoleń i wyposażania szpitali, Fundacja PCPM buduje centrum szkoleniowe przy szpitalu Aga Khan w Dar es Salaam. To bardzo ważne przedsięwzięcie, ponieważ pozwoli to lokalnym mieszkańcom przekazywać zdobytą wiedzę dalej. – Zależy nam, żeby wiedza zdobyta przez Tanzańczyków została z nimi na dłużej. My ich szkolimy, ale szkolimy też instruktorów, którzy będą dalej rozwijać umiejętności nowych medyków – mówi Adam Kukliński z Fundacji PCPM. – Mamy już wytypowany budynek do przebudowy oraz konkretne miejsce, na którym powstanie centrum szkoleniowe.
Projekt Fundacji PCPM jest finansowany ze środków Polskiej pomocy Rozwojowej MSZ RP w wysokości 4,923,722 PLN zł.