W szkole, którą PCPM wybudowało 17 lat temu, nadal uczy się ponad 1000 dzieci
Dzięki takiej historii najbardziej widać sens pracy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. W 2007 roku, w jednym z pierwszych projektów PCPM, było wybudowanie szkoły Usratuna w Dżubie. Po 17 latach w szkole uczy się ponad 1000 dzieci, a sam budynek znacznie się rozrósł!
Gdy Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej rozpoczynało swoją pomoc w Dżubie, miasto to jeszcze nie było stolicą najmłodszego państwa świata, Sudanu Południowego, lecz znajdowało się w Sudanie.
Przed 2007 rokiem lekcje w szkole Usratuna odbywały się w szałasie z plecionej maty w ponad 40-stopniowym upale. Dla bardzo wielu szkół w Sudanie była to codzienność. PCPM w projekcie prowadzonym przez wiceprezesa fundacji Adama Świerczyńskiego, chciało to zmienić.
Szkoła w Dżubie znacznie się rozrosła
– Wasza fundacja pojawiła się naglę i bardzo nam pomogła. Postawiliście budynek z dwiema salami lekcyjnymi, który stał wśród kilku innych trzcinowych budynków. Następnie wybudowaliście kolejny budynek z dwoma salami lekcyjnymi dla szkoły krawieckiej, które były bardzo potrzebne – mówi siostra Antonietta, która prowadzi szkołę.
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, mogło pomóc szkole w Dżubie, dzięki programowi Polska pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Po 17 latach szkoła dalej funkcjonuje, ale co ważne znacząco się rozrosła. Ma już cztery podobne budynki i bibliotekę, a w nich, w szkole podstawowej, uczy się 1027 dzieci. Każda z klas 1-8 liczy aż 60-80 dzieci!
PCPM pomaga głodującym dzieciom w Sudanie Południowym
PCPM, od niemal początku istnienia pomaga Sudanowi Południowemu, wcześniej części Sudanu. Dostarczyliśmy oświetlenie do szkoły w Gordhim, a tej samej miejscowości pomagamy dzieciom dotkniętym klęską głodu. Co roku dzięki darczyńcom z Polski wysyłamy transport żywności terapeutycznej, a w 2024 roku było to aż 45 000 porcji.
Dodatkowo w tym roku Fundacja PCPM przekazała leki i nasiona okry oraz sukumy wiki (rośliny podobnej do jarmużu). Pracownicy ośrodka zasieją je przy ośrodku w Gordhim, a także przekażą matkom do samodzielnej uprawy, co pozwoli wzbogacić dietę dzieci.
Wspomóc działania Fundacji PCPM w Sudanie Południowym ciągle można poprzez zbiórkę TUTAJ