Bezpieczna droga, nawodnienie pól uprawnych, czysta woda. Polska pomoc w Libanie
Remont drogi po pożarze, kanały nawadniające pola uprawne, oczyszczanie koryta rzeki, panele solarne – zapewniające prąd. Pomoc poprzedzona dokładną analizą, jakie wsparcie jest obecnie najbardziej potrzebne na północy Libanu.
– Jesteśmy na końcowym etapie budowy muru oporowego i poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na trasie Kubajat-Hermel. Droga ta jest kluczowa dla setek mieszkańców Kubajat, którzy korzystają z niej codziennie jadąc do domu i pracy. Również jest to główna trasa łącząca prowincję Akkar z prowincją Bekaa – tłumaczy Jean-Claude Semaan z Fundacji PCPM.
Droga została zniszczona przez pożar. Ogień spalił całą roślinność w okolicy, przez co późniejsze ulewne deszcze spływały gwałtownie w dół na jezdnie. To doprowadziło do wielu uszkodzeń drogi. Przed remontem miejscami, ta górska przeprawa miała 1,5 m szerokości, co stanowiło śmiertelne niebezpieczeństwo dla kierowców, którzy nie mieli szans się wyminąć na tak wąskim odcinku.
Fundacja współpracowała z gminą Kubajat (Qubayat) i Biurem Zarządzania Kryzysowego i Katastrof w Akkar, nad uzyskaniem niezbędnych pozwoleń na rozpoczęcie prac. Prace obejmują budowę muru oporowego z przepustami wodnymi, aby w przyszłości powodzie nie zagrażały drodze. Droga zostanie też oświetlona latarniami zasilanymi przez energię słoneczną. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo kierowców, na miejscu zostanie zamontowana sygnalizacja świetlna i odpowiednie oznakowanie.
To jedno z działań Fundacji PCPM w ramach trzyletniego projektu, finansowanego z programu Polska pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Zmniejszyć ryzyko epidemii cholery
Wsparcie kierowców, to tylko jeden z elementów pomocy, która w założeniu ma poprawić sytuację w różnych dziedzinach życia w Libanie. Fundacja PCPM skupia się też na rozwoju rolnictwa, poprzez oczyszczanie koryta rzeki i budowę kanałów nawadniających. W Libanie regularnie wybuchają lokalne epidemie cholery. Częściowo przez dostawanie się ścieków do wód nawadniających pola uprawne. Dlatego od kilku lat Fundacja PCPM buduje kanały nawadniające, doprowadzające czystą wodę z gór. To nie tylko pomaga przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, ale też zwiększa plony oraz dochód rolników.
W dobie panującego kryzysu gospodarczego Libanu, każde wsparcie, które generuje dochód jest bardzo ważne. Najbardziej poszkodowany jest południowy Liban, gdzie toczy się konflikt. Liczne naloty, oraz używany w nich biały fosfor doprowadził do skażenia ziemi, Łącznie rolnicy nie byli w stanie zebrać plonów z 12 200 hektarów gruntów uprawnej.
Relatywnie mniej dotknięta wojną jest północ kraju, gdzie pomaga Fundacja PCPM. Niestety i tam z uwagi na kryzys gospodarczy i uchodźczy, każde wsparcie jest potrzebne. PCPM w ostatnich miesiącach wybudowało kanały nawadniające o łącznej długości ponad 1 600 m.
Wcześniej Fundacja oczyściła 2500 metrów koryta rzeki Al-Ostuan w prowincji Akkar.
– W zeszłym roku rzeka wylała, zagrażając życiu mieszkańców okolicy i powodując ogromne straty dla rolników. Dlatego teraz, zanim przyjdzie zima i suche obecnie koryto zamieni się w rwący potok, poszerzyliśmy brzeg i usunęliśmy zalegające śmieci. Dzięki temu mieszkańcy i rolnicy będą mogli spać spokojniej i nie martwić się o przyszłoroczne uprawy – mówi Elie Keldany z Fundacji PCPM.
Prąd jest również towarem deficytowym w Libanie. Państwo zapewnia elektryczności tylko godzinę dziennie i mieszkańcy wspomagają się generatorami. Od kilku lat PCPM montuje latarnie solarne wzdłuż dróg publicznych, ale też dostarcza zestawy solarne libańskim rodzinom, które dzięki temu są bardziej niezależne. Obecnie PCPM zmodernizuje jeden z posterunków obrony cywilnej instalując panele fotowoltaiczne. W Libanie posterunki obrony cywilnej to publiczna służba ratownictwa medycznego, która zajmuje się transportem pacjentów, poszukiwaniami i ratownictwem oraz akcjami gaśniczymi.
Działania PCPM w Libanie, w ramach projektu finansowanego z programu Polska pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP zaplanowane są na trzy kolejne lata.
Od ponad 12 lat na miejscu
Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej nieustannie od 2012 r. pomaga w Libanie. Jako jedyna polska organizacja pozarządowa zarejestrowana w Libanie, pomaga ofiarom wojny w Syrii od początku kryzysu, a także libańskim rodzinom dotkniętym skutkami największego od dziesięcioleci kryzysu gospodarczego.
PCPM skupia się głównie na północy kraju, także przy granicy syryjskiej. Od lat Fundacja pomaga Syryjczykom w Libanie jak i samej Syrii oraz od kilkunastu lat pomaga również Palestyńczykom na Zachodnim Brzegu Jordanu. Dlatego też PCPM przygląda się sytuacji w całym regionie. W związku z błyskawicznie zmieniającą się sytuacją w Syrii i upadkiem reżimu Baszara al-Asada, PCPM w zależności od potrzeb i możliwości będzie reagował. Na ten moment Fundacja skupia się na pracy w Libanie, gdzie beneficjentami są również uchodźcy z Syrii.