Burmistrz Tel Kaif w północnym Iraku: Dom handlowy budowany przez PCPM znacząco poprawi sytuację ekonomiczną naszych mieszkańców

Fundacja PCPM kończy budowę domu handlowego w 35-tysiecznej miejscowości Tel Kaif leżącej na północy Iraku pod Mosulem. W nowoczesnym 3-kondygnacyjnym markecie o powierzchni 1500 m kw. znajdzie się 30 butików przeznaczonych na usługi i handel oraz sala wielofunkcyjna na potrzeby lokalnej społeczności. Budowa marketu realizowana jest przez PCPM jako część projektu MASAR finansowanego przez Unię Europejską, którego celem jest pomoc rozwojowa w Libanie i Iraku. Otwarcie budynku planowane jest na koniec czerwca, a jego koszt szacowany jest na 533 tys. USD.

„Budowa marketu znacząco wpłynie na możliwości ekonomiczne wielu naszych mieszkańców. To zachęta dla mieszkańców do pozostania w naszej miejscowości, a dla tych, którzy wyjechali – do powrotu. Miejsca pracy to kluczowy czynnik, który decyduje o miejscu pobytu, bo bezrobocie w naszej gminie sięga 70%. Budowa marketu da impuls rozwojowy. Szacujemy, że bezpośrednio w domu handlowym pracę znajdzie ok. 100 mieszkańców Tel Kaif, a pośrednio – doliczając dostawców, pracowników usług potrzebnych do utrzymania budynku – dalsze 100” – mówi burmistrz dystryktu Tel Kaif, Basim Yaqoub Bello.

Budynek powstaje w miejscu Starego Bazaru, który składał się z budek kupieckich w bardzo słabym stanie technicznym, które zostały rozebrane, by zwolnić miejsce na dom handlowy. „Wcześniej były tu zwykłe, prowizoryczne stragany, bez podstawowej infrastruktury jak woda czy prąd. Teraz oddajemy w ręce lokalnego samorządu i mieszkańców w pełni funkcjonalny, 3-piętrowy budynek. Co ciekawe, to będzie najwyższy i jednocześnie pierwszy budynek z windą w tej miejscowości. Jak przy wszystkich projektach PCPM realizowanych w irackim Kurdystanie i Iraku federalnym zależało nam na wysokiej jakości materiałów i dużej funkcjonalności projektu. Oficjalne otwarcie planujemy na II połowę czerwca” – opisuje przedstawiciel PCPM w Iraku, Jarosław Zarychta.

Kupcy prowadzący działalność na Starym Bazarze byli pracownikami gminy. Teraz najemcy mają być niezależni i samodzielnie prowadzić biznes. Wyboru najemców dokona specjalna komisja, która będzie się kierowała przede wszystkim kryterium zaproponowanej ceny wynajmu oraz profilem działalności, aby zakres usług i asortymentu handlu był zróżnicowany. Warunkiem jest, aby każdy najemca był mieszkańcem Tel Kaif.

„Takie inwestycja, jak ta realizowana przez PCPM, podnoszą jakość usług w całej okolicy, są punktem, do którego inni będą dążyć. Wiele osób może zobaczyć, że możliwy jest rozwój i przemiany u nas w mieście. Jako społeczność jesteśmy bardzo wdzięczni PCPM, Polsce i Unii Europejskiej, że dają nam tak ważną pomoc, która jest istotna nie tylko dla osób, które będą tam pracować, ale szerzej też dla całej naszej społeczności” – podsumowuje burmistrz dystryktu Tel Kaif Basim Yaqoub Bello.

Dzięki funduszom UE i programowi MASAR, PCPM wspiera irackie samorządy m.in. inwestycjami z zakresu infrastruktury wodnej, rozwijania zdolności efektywnego zarządzania jednostkami terytorialnymi i planowania przestrzennego oraz pobudzania lokalnego rozwoju gospodarczego. Niewystarczający rozwój infrastrukturalny i problemy w tych obszarach życia powodują, że wielu Irakijczyków decyduje się na nielegalną, niebezpieczną migrację do Europy, m.in. przez Białoruś.

Niestety, misji Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w Iraku grozi zamknięcie, o ile Fundacji PCPM nie uda się pozyskać innych środków do działań w tym kraju poza kończącym się w grudniu 2022 r. projektem UE.