„Dzięki Wam mogłam przeżyć”. Libańczycy opowiadają o wsparciu dla rolników

Sytuacja w Libanie pogarsza się z miesiąca na miesiąc. Tysiące osób potrzebuje pomocy z zewnątrz. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej od ponad 10 lat pomaga mieszkańcom Libanu. PCPM wspiera spółdzielnie rolnicze w Libanie, szkoląc pracowników spółdzielni produkcyjnych i rolników.

W pierwszej fazie projektu, który zakończył się w 2022 roku Fundacji PCPM udało się poprawić dostęp do wody rolnikom w Fneidek, Mechmech, Hweish i Krayyat w rejonie Akkar. Dodatkowo PCPM przeszkolił ok. 200 rolników, dzięki czemu podnieśli oni znacząco swoje kwalifikacje.

Woda dla rolników

Bardzo ważnym i wymagającym zadaniem było wybudowanie kanałów nawadniających. Mieszkańcy miejscowości, którym pomaga PCPM, mieszkają wysoko w górach i cierpieli na niedobory wody. 

– Budowa kanałów irygacyjnych o długości 2767 metrów trwała około trzech miesięcy. Przy budowie pracowali wszyscy, zarówno męzczyźni jak i kobiety, libańscy i syryjscy rolnicy oraz młodzież – powiedział Ali Akawi burmistrz gminy. Jak dodał “w Hweish tylko ok. 30 proc. wody docierało do ziemi rolnej. Dzięki projektowi PCPM teraz jest to 100 proc.!”

– Mój ojciec od lat marzył o budowie kanałów nawadniających, dzięki nim będziemy mogli żyć z własnej ziemi – powiedział Ghazi, rolnik z Fnaidek wspominając marzenia swojego ojca.

“Dzięki projektowi PCPM mogłam przeżyć”

W drugiej części pierwszej fazy projektu Fundacja skupiła się na szkoleniu miejscowych rolników. PCPM wyposażył spółdzielnie w sprzęt do przetwórstwa żywności, który usprawnia produkcję i profesjonalizuje jej proces. Dla pracowników spółdzielni w trzech libańskich regionach (Akkar, Bekka, Mount Lebanon) Fundacja przeprowadziła szereg szkoleń z produkcji, sprzedaży, marketingu, eksportu, planowania strategicznego oraz certyfikacji produktów. 

– Dzięki projektowi PCPM mogłam przeżyć. Nauczyłam się, że nie ma znaczenia, że jestem kobietą i mogę pracować nawet w budownictwie. Dzięki pensji i wiedzy zdobytej podczas realizacji projektu mogłam pokryć codzienne wydatki mojej rodziny – mówi 27-letnia Sawsan, która jest członkinią kooperatywy rolniczej w Fneidek. 

– Obie z matką potrzebujemy wielu leków. Ten projekt po raz pierwszy w życiu dał mi możliwość zarobku i niepoleganiu na innych. Martwiłam się o to, jak zapłacić za opał na zimę. Ponadto będę wykorzystywała wszystkie techniki, których się nauczyłam, aby usprawnić swoje gospodarstwo – mówi Houda, 52-letnia kobieta, która brała udział w szkoleniach.

Szkolenia i wiedza to podstawa

W drugiej fazie projektu Fundacja PCPM kontynuowała szkolenia oraz przekazała lokalnym rolnikom między innymi drzewa, nasiona i narzędzia. Wsparcie dotarło do takich miejscowości jak Fneidek, Qrayet, Hweish, Mechmech, Bani Sakher i Roujem Hussein. W związku z bardzo ciężką sytuacją gospodarczą w Libanie wiele osób nie ma pieniędzy, a czasem nawet możliwości zakupu żywności. W projekcie Fundacja skupiła się na  samowystarczalności gospodarstw. Mogą one zapewnić sobie dochód, jak i podstawowe produkty. 

– Dzięki temu projektowi, łatwiej nam sprzedawać produkty wytwarzane w spółdzielni.  Zaczynamy mieć dostęp do rynku. Wiele lat temu dostaliśmy specjalistyczną maszynę do suszenia owoców i warzyw, ale nie mieliśmy wiedzy, jak z niej korzystać. Dzięki PCPM już wiemy! Udało nam się sprzedać wszystkie produkty! – mówi Fadwa, szefowa spółdzielni Fneidek.

Jednak dla wielu projekt PCPM to nie tylko wsparcie finansowe i humanitarne. Dla Sawsany był on też lekiem na problemy psychologiczne. – Ten projekt dał mi czas poza domem, aby poznać nowych ludzi i cieszyć się prostym życiem. Potrzebowałam tego – powiedziała Sawsana. 

Awatef inny uczestnik projektu uważa, że szkolenie zmieniło jej życie. – Wykorzystuje umiejętności komunikacyjne w rozmowach z moimi dziećmi. Niestety żyjemy w stresie, który wpływa na nasze relacje z dziećmi. Rozładowujemy ten stres wewnątrz naszych rodzin. Szkolenie dało nam możliwość wyrażenia siebie i powrotu do życia społecznego. Na szkoleniu znajduję czas dla siebie. Czas na pracę nad sobą – opowiada Awatef. 

Projekt w prowincji Akkar udało się zrealizować dzięki funduszowi niemieckiego Federalnego Ministerstwa Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz World Food Programme (WFP).

To nie jedyny projekt w Libanie. Wcześniej Fundacja przeprowadziła szkolenia dla początkujących pszczelarzy, dzięki którym wielu tamtejszych mieszkańców ma dodatkowe źródło dochodu. PCPM wybudował oczyszczalnie ścieków w miejscowości Kubajat, oraz zainstalował panele solarne na remizach strażackich w Bejrucie i na ulicach.