Dzięki Wam zebraliśmy prawie 50 tys. na zimową pomoc dla uchodźców!

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

Gdy odwiedzamy uchodźców syryjskich w ich „domach”, za które służą im wynajmowane garaże i piwnice, siedzą w kurtkach i grubych swetrach. Za oknem szaleje wiatr, pada śnieg lub deszcz. W środku jest ciemno i zimno. Aby trochę się ogrzać całe rodziny skupiają się wokół jednego piecyka. Syryjczycy będą musieli jakoś przetrwać nim pogoda się poprawi. Wielu z nich mieszka w górach Libanu, bo tam jest najtaniej, ale zima trwa zdecydowanie dłużej.

Zabezpieczaliśmy dachy nad głową syryjskich uchodźców dopłacając do czynszu za wynajmowane pomieszczenia.

Trudne warunki atmosferyczne jeszcze bardziej odczuwają uchodźcy mieszkający w obozowiskach namiotowych. Schronienie zbudowane z plastikowych plandek i drewnianych belek nie zapewnia odpowiedniego ciepła. Każdego dnia nasi pracownicy odwiedzają rodziny, które trzęsą się z zimna we własnych domach, bo nie stać ich na wystarczającą ilość drewna czy oleju opałowego do piecyków. Staramy się ich wspierać, ale skala problemu przerosła nasze możliwości. Dlatego poprosiliśmy Was o pomoc.

[wplata]

W grudniu i styczniu prowadziliśmy zbiórkę na zimową pomoc uchodźcom syryjskim mieszkającym w Libanie. Wielu dobrych i szczodrych ludzi zdecydowało się nas wesprzeć. Seniorki z Gdańska same zrobiły prześliczne, kolorowe czapki na drutach, które teraz grzeją uszy małych Syryjczyków. Czapki przekazał też Czesław Mozil ze swojego sklepu Czesiociuch. Oprócz tego artysta nagrał nową wersję piosenki „Nasza zima zła”, aby zwrócić większą uwagę na tych, którzy cierpią podczas mrozów. Ten utwór z kolei zainspirował oo. dominikanów ze Szczecina. Stworzyli nietypową szopkę, w której obok żłóbka pojawiły się papierowe namioty, przypominające te, w których mieszkają uchodźcy w Libanie i puszka, do której mieszkańcy Szczecina wrzucili ponad 9 tys. złotych na pomoc Syryjczykom zimą.

Dzięki Waszej pomocy udało się zebrać ponad 46 tysięcy złotych i niemal 100 rodzin otrzyma za to bony na zakup opału. Otrzymają je ci, którzy nie dostali wsparcia na zimę od innych organizacji pomocowych. Dodatkowo kupimy także zapas drewna dla namiotowego obozowiska Noura.

Za każdą dołożoną złotówkę, zorganizowaną na ten cel zbiórkę, udostępnianie informacji i wszelkie okazane wsparcie z całego serca Wam dziękujemy!

PCPM na Instagramie: @fundacjapcpm

PCPM na Facebooku: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)