Ekologiczne rolnictwo w Libanie. Produkty wkrótce do kupienia w Europie

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

Arabskie przysmaki w Polsce

Oliwa z oliwek, za’atar, pikle, hummus i inne libańskie przysmaki mogli poznać odwiedzający targi World Food Poland w Warszawie. Dzięki wsparciu WFP i Fundacji PCPM przedstawiciele z 9 libańskich kooperatyw przyjechali do Polski i zaprezentowali swoje unikalne produkty.

– Wystawiamy tutaj nasze produkty, aby pokazać je potencjalnym importerom i nawiązać współpracę z europejskimi krajami – opowiada Andre Abou Haidar, Libańczyk pracujący przy projekcie. – Niektóre wsie w Libanie mają wyjątkowe środowisko naturalne. Na przykład w rejonie Bekaa, a w szczególności w Arsalu, latem jest bardzo słonecznie i gorąco. Dlatego suszone tam na słońcu owoce i warzywa mają niepowtarzalny smak – dodaje.

Dzięki spotkaniom z importerami z Polski, Libańczycy poznali europejskie standardy i wymagania dotyczące certyfikacji, pakowania produktów czy strategii marketingowych, co ułatwi im późniejsze próby wejścia na rynek. Zdobycie nowych kierunków na eksport to szansa rozwoju dla libańskich kooperatyw i stworzenia nowych miejsc pracy w małych miejscowościach rolniczych. Także dla syryjskich uchodźców, którzy od wybuchu wojny w Syrii stanowią ¼ libańskiego społeczeństwa, a jedyne legalne zatrudnienie mogą znaleźć w budownictwie i właśnie rolnictwie.

Libańskie rolnictwo potrzebuje wsparcia

Olbrzymi napływ uchodźców z Syrii do Libanu w ostatnich latach obciążył infrastrukturę i administrację kraju, nieprzygotowanego na tak dużą liczbę mieszkańców. Dodatkowo wzrosło bezrobocie i spadła stawka za godzinę pracy, także w rolnictwie. W jeszcze gorszej sytuacji niż Libańczycy są żyjący na uchodźstwie, najczęściej przez wiele lat, Syryjczycy. Wojna odebrała im majątek i zdrowie, mieszkają w strasznych warunkach, trudno znaleźć im jakąkolwiek pracę. W ubiegłym roku (2018), prawie 40% syryjskich uchodźców w Libanie miało problem z zapewnieniem jedzenia swoim rodzinom.

Ten stan rzeczy trwa już osiem lat, dlatego Fundacja PCPM postanowiła wesprzeć ten słabo rozwinięty sektor gospodarki Libanu, jakim jest rolnictwo (organizacja ma już doświadczenia w tej dziedzinie i z sukcesem wdraża proponowane rozwiązania w Palestynie). Jednym ze sposobów jest rozwój umiejętności przedsiębiorczych i rolniczych w obydwu grupach narodowych i wzmocnienie pozycji drobnych rolników na rynku.

Fundacja PCPM przeprowadza właśnie szereg szkoleń dotyczących szeroko rozumianej pracy w rolnictwie, przedsiębiorczości i rozwoju rynku. Do uczestnictwa zaproszono zarówno Libańczyków, jak i Syryjskich uchodźców z trzech regionów: Akkar, Mount Lebanon i Bekaa. Chętnych nie trzeba było długo szukać. Dla słuchaczy, zajęcia są szansę na ucieczkę od bezczynności i bezradności oraz nadzieją, że szkolenia pomogą im w znalezieniu pracy, a zdobyte umiejętności będą mogli wykorzystywać na co dzień oraz po powrocie do Syrii przy odbudowie kraju. W szkoleniach uczestniczą również przedstawiciele libańskich kooperatyw – szczególnie tych, które zadeklarowały w przyszłości chęć współpracy z Syryjczykami. Uczestnicy warsztatów dostają wynagrodzenie w postaci 3,33$ za odbyty blok zajęć, dzięki czemu mają większą motywację do nauki, mimo, że w jej czasie, muszą zrezygnować z pracy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NASZYCH DZIAŁANIACH W LIBANIE!

Teoria i praktyka

Pierwsza tura szkoleń miała na celu uporządkowanie wiedzy teoretycznej z zakresu produkcji żywności, sprzedaży i marketingu, certyfikacji (np. Fairtrade, Eco, Vege itp.) oraz planowania strategii biznesowej. 460 uczestników oceniło treningi jako bardzo ciekawe oraz rozwijające. Od marca 2019 roku rozpoczęła się druga faza szkoleń, która jest połączeniem teorii z praktyką. Uczestnicy dalej będą się uczyć efektywnego oraz ekologicznego rolnictwa i przetwórstwa, zdobywając umiejętności w prowadzeniu własnego biznesu i dążąc do umocnienia pozycji libańskich produktów na rynku światowym.

Rolnictwo efektywne i ekologiczne

Oprócz szkoleń, kooperatywy, które zatrudniają zarówno Syryjczyków, jak i Libańczyków, otrzymują także sadzonki i nasiona różnych ziół, warzyw i owoców (m.in. drzewek oliwnych, winogron, bakłażanów, tymianku). Wyposażymy je także w odpowiedni sprzęt do uprawy roślin i ich przetwórstwa, taki jak: szklarnie, zbiorniki ze stali nierdzewnej, maszyny do zbioru oliwek, do siewu, wyciskania owoców. Naszym ważnym celem jest promowanie rozwiązań zdrowych i ekologicznych, dlatego odbudowujemy rolnicze tarasy, dzięki dostarczeniu niezbędnych materiałów do tarasowania, by zapobiegać procesowi niszczenia ziemi (erozji) oraz zaopatrujemy ich w wodę (promowanie fotowoltaiki, pompy wodne itp.).

darowizna PCPM

darowizna PCPM

darowizna PCPM

Twoje dane:
Proszę wprowadzić imię
Proszę wprowadzić nazwisko
Proszę wprowadzić email
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.

Chcemy dać wszystkim Syryjczykom i Libańczykom narzędzia, aby mogli sami rozwijać siebie i kraj, w którym żyją. Przekazywanie specjalistycznej wiedzy spółdzielniom kobiecym i lokalnym producentom ma na celu głównie zwiększenie produkcji i umożliwienie im sprzedaży produktów regionalnych na miejscu, a w przyszłości także za granicą. Korzystają na tym wszyscy. Rozwój spółdzielni jest równoznaczny z tworzeniem nowych miejsc pracy, a ekologiczne metody rolne chronią środowisko.

PCPM na Instagramie: @fundacjapcpm

PCPM na Facebooku: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)