Etiopia

Już od 2012 roku PCPM prowadzi swój program wsparcia edukacji w Etiopii, skierowany głównie do dzieci z etiopskich „podstawówek”. Niezależnie od regionu na świecie, okres szkoły podstawowej to czas, w którym dziecko zdobywa i rozwija podstawowe umiejętności niezbędne do odnalezienia się w dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie.

Na południu Etiopii znajdują się tereny zamieszkałe przez ludność utrzymującą się głównie z pasterstwa. To miejsca, gdzie światło w nocy to wciąż luksus, a najbliższe słupy energii elektrycznej oddalone są o kilkadziesiąt kilometrów. Praca przy wypasie bydła angażuje nie tylko dorosłych, ale także dzieci, które tradycyjnie pomagają rodzicom. Niestety praca często wymusza wśród najmłodszych rezygnację ze szkoły lub znacznie ogranicza ich czas, który mogą poświecić na naukę. Wieczorem, po zejściu z pastwisk jest już ciemno, a światło niewielkiego ogniska nie pozwala na odrobienie zadania domowego czy przeczytanie książki.

Aby umożliwić czytanie po zmroku, potrzebne są więc nowe rozwiązania. Rozwój technologii alternatywnych źródeł energii w ostatnich latach, w tym przede wszystkim energia słoneczna, sprawdza się w Afryce świetnie. Poprzez oświetlenie kilku pomieszczeń w szkole oraz dostarczenie książek PCPM stwarza warunki do nauki w pierwszych godzinach po zapadnięciu zmroku. W Etiopii, w związku z położeniem blisko równika, słońce zachodzi niezmiennie po godzinie 6 wieczorem. Czas ten, kiedy to ustają prace domowe zarówno dzieci, jak i dorośli mogą wykorzystać na naukę.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej o PCPM w Etiopii zachęcamy do kontaktu pod adresem: [email protected] oraz zapoznania się z opisami działań PCPM w poszczególnych latach w zakładce po prawej stronie.