Polska

Polska

panie siedzące przy biurku
panie siedzące przy biurku

Oficjalnie, według danych Eurostatu, w 2023 r. w Polsce przebywało niemal milion zarejestrowanych uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy. Wiele działań Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej dotyczy obecnie wsparcia uchodźczyń i uchodźców na terytorium Polski. PCPM wypłacało zapomogi, finansowało dopłaty do czynszów, organizowało edukację i opiekę dla dzieci, kursy językowe oraz zawodowe dla dorosłych, zapewniało miejsca pracy.

Aktualne projekty

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem w projekcie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Wspólnie do niezależności”, pomoże w usamodzielnieniu się uchodźcom z Ukrainy, którzy wciąż mieszkają w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania.

Projekt zakłada udzielanie pomocy obywatelom Ukrainy, uciekających przed wojną, objętym ochroną czasową (6 000 osób). Warunkiem udziału w projekcie jest posiadanie Peselu ze statusem UKR oraz zamieszkiwanie w ośrodku zbiorowego zakwaterowania.

Projekt został wybrany do dofinansowania przez Komisję Europejską w ramach naboru „Specific Action MS under pressure – Support for Ukraine”. KE przyznała na jego realizację 84 149 255,34 zł, co stanowi 90 proc. budżetu tego przedsięwzięcia.

Pomoc obejmie dofinansowanie kosztów wyprowadzki (pół roku wsparcia). Uchodźczynie i uchodźcy będą mogli też liczyć na wsparcie doradców zawodowych, wziąć udział w kursach zawodowych i językowych. Pomoc zakłada też wsparcie adaptacji do polskiego systemu edukacji i ochrony zdrowia. Uczestnicy projektu dowiedzą się m.in. jak zapisać dziecko do szkoły, otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności, zapisać się do lekarza.

#FunduszeEuropejskie

PCPM wciąż znacząco pomaga polskiemu systemowi edukacji (więcej w zakładce „Edukacja”). We współpracy z CARE, Fundacja pomoże w nostryfikacji aż 350 dyplomów ukraińskich nauczycieli i nauczycielek. Dzięki temu będą mogli oni podjąć pracę w szkołach zgodnie z ich kwalifikacjami. Dalej funkcjonuje Centrum Edukacji, do którego uczęszcza 220 dzieci z Ukrainy. Od września 2024 będzie ona w podwójnym systemie nauczania (Ukraiński i Polski). To znacznie ułatwi absolwentom w integracji jak i podjęcia dalszej edukacji zarówno w Polsce jak i Ukrainie.

W Jasionce na lotnisku pod Rzeszowem, w ramach Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności Cywilnej, PCPM wraz z Medycznym Zespołem Ratunkowym, prowadzi hub medyczny. Trafiają do niego pacjenci z Ukrainy, którzy następnie udają się na leczenie do państw europejskich.

Prowadząc ten projekt Fundacja PCPM realizuje Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ:

Pomoc po powodzi

Sprzęt do usuwania skutków powodzi, agregaty, pompy. Fundacja PCPM pomaga po powodzi na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. PCPM ściśle współpracuje z lokalnymi OSP i samorządami żeby wiedzieć co i gdzie dostarczać. Zbiórka, którą wspiera Wirtualna Polska trwa na pcpm.org.pl/powodzianom

Dotychczasowe działania