Fundacja PCPM dostarczyła pomoc do obwodu chersońskiego

pomoc przekazana do obwodu chersońskiego
pomoc przekazana do obwodu chersońskiego

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowe dostarczyło ponad 500 paczek pacjentom i personelowi szpitala w Chersoniu, a także mieszkańcom okolicznych wyzwolonych wsi. Na miejscu Fundację PCPM wspierała ukraińska organizacja Flogiston Team.

Fundacja PCPM i Gazeta.pl wspólnie przeprowadziły akcję pod hasłem „Wspólne Święta”. W ramach niej przeprowadzono zbiórkę na zakup i transport świątecznych paczek. W każdej z niej znalazły się ciepłe koce, zimowe skarpety i buty, ale także jedzenie z długim terminem ważności (konserwy mięsne, i rybne, witaminy czy czekolada) i tak potrzebne obecnie rzeczy, jak świece i latarki. W ponad 150 paczkach dostarczanych do mieszkańców miejscowości obwodu chersońskiego znalazły się również m.in. kasza gryczana i olej. Do każdej paczki dodaliśmy kartkę świąteczną – symboliczny dodatek do akcji, który miał dodać otuchy chorym i rannym.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej trafia do najbardziej potrzebujących osób obwodu chersońskiego. Tereny, na które dotarła pomoc, jeszcze kilka tygodni temu były okupowane przez wojska rosyjskie. Miejscowości, jak Posad-Pokrowske, które znajdowały się w pobliżu frontu, są bardzo zniszczone. Według relacji samych mieszkańców ponad 70 proc. budynków zostało poważnie uszkodzonych. Nadal potrzebne są najbardziej podstawowe produkty, by mogli oni przetrwać zimę. Skromne podarunki pozwolą im się ogrzać, gdy temperatura spadnie poniżej zera.

Druga część dystrybucji pomocy odbyła się w chersońskim szpitalu. Fundacja przekazała paczki z pomocą zarówno pacjentom, jak i personelowi szpitala. Chersoń przed wojną liczył ponad 200 tys. mieszkańców, a po rosyjskiej okupacji, liczbę mieszkańców szacuje się na 40-60 tys. Miasto wciąż jest ostrzeliwane i każda pomoc, która tam dociera jest bardzo potrzebna.

Fundacja PCPM od samego początku konfliktu dostarcza Ukrainie pomoc humanitarną: wspiera samorządy w zatrudnianiu osób, które musiały opuścić swój dom oraz pomaga przy przewożeniu chorych i rannych w Hubie Ewakuacji Medycznych w Jasionce.