Fundacja PCPM na Open’er Festival

Przez 4 dni Festiwalu Open’er mogliście spotkać nas w namiocie NGO. Pytaliście o misje, o nasze działania w Ukrainie i na granicy polsko-białoruskiej. Pytaliście o to czym zajmuje się Fundacja i jak długo działa. Cieszymy się, że tak wiele przyszło na nasze stoisko oraz, że tak wiele naszych Darczyńców, którzy i które już nas znają i ufają nam, wpadło się przywitać i zapytać co u nas. W namiocie NGO mogliście zagrać w naszą grę i dzięki niej poczuć jak trudno jest przesiedlonym zorganizować sobie życie i zadbać o podstawowe potrzeby w nowym miejscu. Członkowie Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM udzielali szkoleń z pierwszej pomocy. Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja mówiąca o tym, jak zareagować, kiedy rozpoczyna się nagły poród.

„Wspierajmy Ukrainę na koncertach”

Logo Fundacji PCPM mogliście zobaczyć w wielu miejscach na festiwalu, nawet na telebimach wszystkich scen między koncertami. To wszystko zasługa akcji, którą przygotowaliśmy razem ze Stowarzyszeniem Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych (SOIAR) „Wspierajmy Ukrainę na koncertach”. Uczestnicy festiwalu mogli spojrzeć na jeden z wielu plakatów informujących o akcji, zeskanowacć kod i dzięki temu przenieść się na  stronę pcpm.org.pl/koncerty, gdzie w kilka sekund wesprzeć można nasze działania i pomoc dla Ukrainy.

Środki zebrane podczas akcji zostaną wykorzystane na odbudowę ukraińskich szkół, a także na edukację i rozwój dzieci i młodzieży z Ukrainy. Z tej zbiórki sfinansujemu dodatkowe lekcje języka polskiego, zajęcia adaptujące do nauki w polskiej szkole, zajęcia artystyczne i rozwojowe pozwalające radzić sobie ze stresem, a także postaramy się wypełnic czas wolny naszych gości w wakacje, wypłacimy stypendia oraz zapewnimy zatrudnianie dla uchodźców na stanowiskach pomocy dla nauczycieli w szkołach. Działania będą realizowane w Polsce i Ukrainie. Akcja potrwa minimum do końca 2022 r. i jest bardzo ważna:  przypomina, że mimo upływającego czasu pomoc wciąż  jest potrzebna, a do Polski wciąż docierają osoby, które możemy wspierać. Dlatego każda kwota ma znaczenie. 

Co dalej?

O tej akcji usłyszeli też słuchacze strefy Let’s Talk, gdzie w panelu „4 miesiące po inwazji Rosji na Ukrainę: Co dalej? Po pierwszej fali pomocy czas na zupełnie nowe działania” wzięła udział przedstawicielka PCPM Michalina Chachuła. „W festiwalu bierze udział blisko 150 tysięcy osób.Gdyby każdy z uczestników, wpłacił na stronie pcpm.org.pl/koncerty10 zł, czyli tyle ile wynosi kaucja za kubeczek, mielibyśmy 1,5 miliona złotych. A to kwoto, dzięki której życie tysięcy osób, które uciekły przed wojną, może stać się lepsze. – tak do wpłat zachęcała Michalina. Dyskusję o różnych formach pomocy, z udziałem Michaliny, z Wojciecha Bojanowskiego z TVN24 i aktora Marcina Bosaka oglądała pełna sala.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński odwiedził nasze stoisko, by porozmawiać m.in. o tym, jak wspieramy dzieci w szkołach poprzez program zatrudniania ukraińskich asystentów nauczycieli. Powoływał się na własne doświadczeniadziecka imigrantów i był pod wrażeniem tego, jak wiele ukraińskich dzieci jest już w polskich szkołach i jak ogromna część z nich może integrować się i korzystać w pełni z lekcji, właśnie dzięki programowi Fundacji PCPM. 

To były niezwykłe 4 dni! 

Więcej o naszej akcji z SOIAR