Fundacja PCPM rusza z pomocą dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

Trzęsienie ziemi miało miejsce nieopodal miasta Gaziantep i uderzyło też silnie w Syrię. Odczuwalne było także na Cyprze, Izraelu i w Libanie, ale trzęsienie odnotował też sejsmograf w Polsce w Ojcowie. Z pierwszych relacji można się dowiedzieć, że nawet duże budynki o żelbetowej konstrukcji zapadały się w wyniku silnych wstrząsów. Niestety w godzinach popołudniowych doszło do równie silnego trzęsienia ziemi 40 km na północ od miasta Gaziantep. 

Fundacja PCPM uruchomiła zbiórkę, na rzecz poszkodowanych. Pomoc trafi do ofiar trzęsienia ziemi po syryjskiej stronie granicy, gdzie są setki ofiar i zawalonych budynków i gdzie znacznie trudniej będzie dotrzeć zespołom ratowniczym. W marcu 2020 Fundacja PCPM stawiała w płn. Syrii domy modułowe w obozach dla uchodźców, podobne domy oraz inną pomoc rzeczową chcemy wysłać teraz.

Z godziny na godzinę bilans ofiar rośnie w zastraszającym tempie. Liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w południowej  Turcji i północnej Syrii wynosi 51 130. Rannych zostało 122 500 osób (stan na 28.02). W samej Turcji śmierć poniosło 44 37 osób, a 108 000 zostało rannych. Rząd turecki ogłosił zakończenie akcji ratunkowej i skupia się teraz na odgruzowywaniu i wydobywaniu ciał. Niestety z każdym dniem liczba potwierdzonych ofiar wciąż rośnie. Według wstępnych szacunków WHO, aż 23 miliony ludzi zostało dotkniętych przez trzęsienie ziemi, a wśród nich jest też milion dzieci. Tragiczna sytuacja jest też w zniszczonej przez ponad 12-letnią wojnę domową Syrii. Na dzień 28.02 w Syrii potwierdzono śmierć 6 760 osób, a ponad 14 500 zostało rannych. W związku ze skomplikowaną sytuacją polityczną dane spływające z tego kraju są szczątkowe i nieznany jest prawdziwy rozmiar tragedii.

Dodatkowym utrudnieniem są zniszczone lotniska wokół epicentrum, co utrudnia dotarcie z pomocą do najbardziej poszkodowanych miejsc. Turecki rząd poprosił społeczność międzynarodową o pomoc i ogłosił alarm 4. stopnia, który wymaga pomocy międzynarodowej. 

Zespół Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej udał się do Turcji, by rozpoznać sytuację i potrzeby humanitarne. W weekend trafiły do północnej Syrii domki modułowe (Refugee Housing Units) z magazynu PCPM, które trafią do najbardziej potrzebujących. Fundacja PCPM chce skupić swoje wsparcie właśnie na pomocy humanitarnej, choć w składzie zespołu są wykwalifikowani ratownicy – medycy, którzy uczestniczyli także w akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi w Nepalu w 2015 roku.

– Do wielu górskich miejscowości pomoc nie dotarła bądź jest bardzo utrudniona. Teraz potrzebne są schronienia dla osób co straciły swoje domy – mówi Adam Szyszka z zespołu ratunkowego PCPM.