PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Polska pomoc uchodźców. PCPM wysyła domy do Syrii i Grecji

Fundacja PCPM zadba o bezpieczeństwo setek rodzin w syryjskiej prowincji Idlib, gdzie trwa potężny kryzys humanitarny i na greckich wyspach, gdzie koczują uciekający z Syrii ludzie. Gotowy jest transport ponad 650. specjalnych domów modułowych.

 

Pierwsza partia 156 domów produkowanych w Polsce, a używanych m.in. przez ONZ, rusza konwojem samochodów do Aten. Tam Grecy zdecydują o ich ostatecznej lokalizacji. Niewykluczone, że trafią na Lesbos do obozu Morii, który niedawno spłoną, a swoje miejsce do życia straciło tam 12 tysięcy ludzi. Polska pomoc jest tam niezbędna. Kolejne 500 domów trafi do Syrii drogą morską.

Konstrukcje tymczasowych domów są niepalne i odporne na warunki atmosferyczne

W zakupionych przez Fundację PCPM domach, w przeciwieństwie do namiotu, montowane są drzwi zamykane na kłódkę, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo i daje namiastkę prywatności. W dobie pandemii daje też skuteczniejszą ochronę. Takie domy Fundacja PCPM wysłała już w 2018 roku do Mosulu. Świetnie sprawdzają się także w ośrodkach kwarantanny w czasach pandemii koronawirusa. A dzięki ogólnopolskiej zbiórce Fundacja mogła wysłać na początku roku ponad 50 takich domów na pogranicze turecko-syryjskie. Modułowe domy będą teraz częścią dużego projektu ONZ wspierającego syryjskie rodziny, tłoczące się w obozach w syryjskiej prowincji Idlib. Priorytetem ONZ w zakresie pomocy humanitarnej na granicy turecko-syryjskiej jest jak najszybsze utworzenie nowych obozów dla uciekinierów w nadal bezpiecznych regionach północnej Syrii. Aby zakwaterować 900 tys. osób potrzeba minimum 180 tys. namiotów i domów modułowych.

Zobacz jak powstają takie domy tymczasowe w obozie dla uchodźców syryjskich

W Polsce zaś są produkowane domy modułowe, które są używane przez ONZ na skalę masową w największych kryzysach humanitarnych na świecie. Dom modułowy wygląda w środku jak namiastka prawdziwego domu. Konstrukcja wykonana jest z wodoodpornego tworzywa, który ma wydajniejsze właściwości przeciwdeszczowe. 

Projekt finansowany jest przez KPRM w ramach wsparcia przez Polską pomoc.

W tej wyjątkowej sytuacji solidarność międzyludzka jest ważna jak nigdy wcześniej. 

Wybierz kwotę:

darowizna PCPM - Syria

darowizna PCPM - Syria

darowizna PCPM - Syria

Twoje dane:

Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności. Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.

*zgoda wymagana

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)