Fundacja PCPM we współpracy z UNHCR wsparła uchodźców w Lublinie. Pomoc trafiła do ponad 4 tys. rodzin
Fundacja PCPM chciała dotrzeć do najbardziej potrzebujących rodzin w województwie lubelskim. Łącznie podczas trwania projektu udało się zarejestrować 4075 rodzin, a to łącznie 9 tysięcy osób!
Pomoc dla tysięcy osób dzięki współpracy z UNHCR
Projekt Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej finansowany był przez Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR). W trakcie jego realizacji, Fundacja współpracowała z Ośrodkami Pomocy Społecznej, co pomogło w identyfikacji uchodźców, którzy znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej. Pracownicy Fundacji PCPM dotarli do miejsc zbiorowego zakwaterowania zarówno w samorządowych, jak i prywatnych ośrodkach. Razem z Fundacją do takich miejsc udawały się też lokalne organizacje, które wspierały uchodźców m.in. w zakresie pomocy prawnej.
Zespół Fundacji PCPM udał się do miejscowości poza samym Lublinem, aby wyrównać szanse otrzymania pomocy przez uchodźców z Ukrainy, a mieszkających w mniejszych miastach regionu. W ten sposób pomoc trafiła dodatkowo do 232 rodzin.
Uchodźcy byli rejestrowani do programu przez ukraińskojęzycznych pracowników. Wśród nich był też osoby, które uciekły przed wojną i znalazły zatrudnienie w Fundacji PCPM. Dzięki temu uchodźcy mogli poczuć się bardziej komfortowo oraz łatwiej przyswoić wszelkie procedury towarzyszące programowi.
Beneficjentami były w większości samotne matki z małymi dziećmi, ale też osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy. Dzięki rejestracjom mobilnym Fundacja PCPM objęła programem uchodźców, którzy mieli trudność z dotarciem do miasta wojewódzkiego. Równolegle pracownicy fundacji rejestrowali osoby z Ukrainy w Lublinie. Zapomogi były wypłacane na okres trzech miesięcy i były skierowane do tych, którzy dotychczas nie otrzymali jeszcze żadnego wsparcia.
Miejscowości, do których dotarliśmy z pomocą to Puławy, Dęblin, Biała Podlaska, Janów Podlaski, Chełm, Tomaszów Lubelski, Okuninka, Włodawa, Konopnica, Wólka Cycowska, Piaski, Bystrzejowice, Zamość, Szczebrzeszyn, Krasnobród, Krasnystaw, Janów Lubelski, Nałęczów, Kraśnik, Lubartów, Parczew.
Remont i termomodernizacja ośrodków dla uchodźców
Obok programu wsparcia finansowego dla uchodźców, Fundacja PCPM zrealizowała również remonty miejsc ich zakwaterowania w województwie lubelskim.
Całość odbywała się przy współpracy z instytucjami samorządowymi przy finansowaniu UNHCR. Jednostki samorządowe, które od początku wspierały uchodźców, wskazały najbardziej wyeksploatowane obiekty. To osiem nieruchomości – pięć w Lublinie i trzy na terenie województwa lubelskiego.
Prace obejmowały głównie termomodernizacje budynków jak wymiana okien bądź drzwi oraz drobne naprawy eksploatacyjne. Wszystkie prace remontowe odbyły się pod koniec 2022 roku. W założeniu projektu Fundacja PCPM chciała przygotować wyremontowane ośrodki na ewentualny nowy napływ uchodźców z Ukrainy. Większość z nich uciekałaby nie tylko przed wojną, ale i przed chłodem. Dlatego ważne było, żeby pomieszczenia, w których mieliby przebywać, były ciepłe.
Wyremontowaliśmy nie tylko placówki w Lublinie, ale i obiekty w takich miejscowościach jak Hrubieszów, Okuninka, Ossowa. Są one bardzo ważne, gdyż znajdują się tuż przy granicy z Ukrainą. Użytkownicy i mieszkańcy budynków byli ogromnie wdzięczni za pomoc.
– Często wiązało się to z dużymi emocjami, zapraszali oni ekipy montażowe na kawę i ciastko. Chcieli, chociaż w taki sposób odwdzięczyć się za to, że w końcu w ich mieszkaniach nie będzie wiało przez dziury i nieszczelności w oknach – mówi Magdalena Sośnia, z Fundacji PCPM. Jak dodaje – w miejscowości Okuninka ludzie dziękowali nam, że nie będą musieli siedzieć w kurtkach w pomieszczeniach.
Obiekty, które wyremontowano to: Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublinie, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Lublinie, Urząd Miasta Lublin, Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Lublinie, Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Krokodyl” w Okunince, Dom Nauczyciela w Ossowie, Zespół Szkół nr 4 w Hrubieszowie oraz Szkołę Podstawową nr 30 w Lublinie.