Instruktorzy PCPM szkolą w Tanzanii z pierwszej pomocy
Instruktorzy Fundacji PCPM i Aga Khan Health Services Tanzania, z którym współpracuje polska organizacja, przeszkolili w tym roku już prawie 400 osób personelu szpitali i innych służb, które zazwyczaj pierwsze docierają na miejsca wypadków.
Te dane pokazują jak potrzebne są szkolenia z pierwszej pomocy
Rejestr zdarzeń i wypadków pokazuje, jak bardzo potrzebne są takie szkolenia i obecność instruktorów PCPM na miejscu. 4 lutego w regionie Mombo w wyniku zdarzenia minivana z ciężarówką zginęło 17 osób. Tydzień później w Kongwa w regionie Dodoma w wypadku zginęło 12 osób, a kolejne 63 zostały ranne. Niestety tego typu wiadomości pojawiają się w tanzańskich mediach często. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opublikowanych w 2020 r. liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Tanzanii (63 mln populacji) wyniosła ponad 18 tys., a to ponad 6 proc. wszystkich zgonów w kraju. Dla porównania w Polsce (38 mln populacji) w 2022 roku na drogach zginęło blisko 1,9 tys. osób.
Tragedie na drodze, w których giną młodzi ludzie
– Tanzania jest 10 krajem na świecie pod względem liczby ofiar wypadków drogowych – podkreśla dr Wojtek Wilk, prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Dlatego właśnie w Tanzanii Fundacja PCPM skupia się na wsparciu sektora medycyny ratunkowej w regionie Dar es Salaam, największego miasta Tanzanii oraz Mwanzie. Polska organizacja doposaża sprzętem system ratownictwa medycznego, ale przede wszystkim prowadzi liczne szkolenia, które mają poprawić skuteczność i jakość akcji ratunkowych.
Jak wskazuje dr Wojtek Wilk, zawód ratownika medycznego w Tanzanii jest bardzo „świeży”. – Dzięki naszemu projektowi będziemy mogli rozwinąć tę dziedzinę medycyny. To wpłynie pozytywnie nie tylko na bezpieczeństwo, ale też pozwoli stworzyć miejsca pracy. Wielu nowych napływających inwestorów wymaga odpowiedniego zabezpieczenia medycznego dla swoich pracowników, a dzięki Fundacji PCPM będzie to możliwe – podkreśla prezes polskiej organizacji.
Wyzwaniom i trudnościom radzą wspólnie
Medycyna ratunkowa zaczyna się na długo przed tym gdy pacjent dotrze do szpitala i często pierwsze minuty od wypadku są decydujące dla ratowania życia. – Prowadzę szkolenia z pierwszej pomocy dla osób, które mogą być w pierwszym kontakcie z poszkodowanymi, jak strażacy, harcerze, kierowcy publicznego transportu – opowiada instruktorka Reinfrida Chepe, na co dzień lekarka oddziału ratunkowego szpitala Aga Khan w Dar es Salaam w Tanzanii. – Takie szkolenia, jakie prowadzimy, to nauczanie radzenia sobie z sytuacjami i obrażeniami osób w przestrzeni publicznej przed dotarciem do szpitala – dodaje. – Zarówno personel medyczny jak i inne osoby muszą mieć wiedzę jak dbać o siebie nawzajem i o poszkodowanych, zanim dotrą do szpitala. Dlatego uczymy ich pierwszej pomocy. To pozwoli zmniejszyć ryzyko negatywnych skutków wypadku, uszkodzeń ciała czy wręcz utraty życia – przekonuje dr Reinfrida Chepe.
– Wyzwaniem w tym projekcie jest przekazanie wiedzy medycznej osobom, które wywodzą się z różnych dziedzin i różnych służb, tak by wszyscy rozumieli swoje role i mogli jak najlepiej udzielać pierwszej pomocy – zdradza instruktorka. – Łatwo jest wytłumaczyć postępowanie przy udzielaniu pierwszej pomocy osobom z wiedzą medyczną, ale pozostałym zajmuje to więcej czasu i wymaga innego języka – dodaje. – Pomysł kooperacji kenijskich i tanzańskich instruktorów jest świetny. Mówimy niemal tym samym językiem, to nas bardzo łączy. Te szkolenia dają możliwość kooperacji we wschodniej Afryce i tworzą też nowe przyjaźnie – podsumowuje Reinfrida Chepe. – Ten projekt Fundacji PCPM był świetnym pomysłem – dodaje tanzańska lekarka.
Pierwsi na miejscu wypadku dają ofiarom szanse na przeżycie
W ramach tego projektu odbyło się już wiele szkoleń z różnych dziedzin medycyny ratunkowej oraz szkoleń instruktorskich. Na przełomie marca i kwietnia instruktorzy PCPM z Kenii i szkoleniowcy Aga Khan z Tanzanii przeprowadzili kursy dla ponad 320 osób. – Przyjęliśmy taką metodologię, by instruktorzy działali w łączonych zespołach, żeby razem mogli uczyć się od siebie — wyjaśnia Aleksandra Mizerska, koordynatorka projektu PCPM w Tanzanii.
– Lekarze z Aga Khan Health Services Tanzania uczą się od kenijskich strażaków jak ewakuować poszkodowanych, jak ich wyciągać z samochodu czy autobusu po wypadku drogowym. To nie jest wiedza czysto medyczna i tu doświadczenie strażaków z Kenii, którzy przecież uczyli się przez wiele lat od polskich instruktorów, bardzo się przydaje – dodaje koordynatorka projektu.
– Ten program to przykład współpracy przy różnych projektach finansowanych z tego samego źródła – Polskiej pomocy. Instruktorzy z Kenii, którzy wcześniej zostali przeszkoleni przez Fundację PCPM i nabyli umiejętności dzięki nam, mogą przekazywać tę wiedzę dalej. Dzięki wcześniejszym naszym programom i doświadczeniu w Kenii teraz mogliśmy rozpocząć projekt w Tanzanii – wskazuje Adam Kukliński, z zespołu zajmującego się wdrażaniem i realizacją projektu polskiej organizacji.
Jedną z grup, które brały udział w szkoleniu, są tanzańscy skauci. Amina Maulid, która jest jedną z liderek skautów z Dar as Saalam po raz drugi bierze udział w szkoleniach z pierwszej pomocy. – Tego typu szkolenia są bardzo rzadkie i bardzo potrzebne dla skautów – komentuje. – Pomagamy w różnych sytuacjach jak pożar i powódź. Często skauci są jako pierwsi na miejscu zdarzenia. Dlatego szkolenia z pierwszej pomocy są takie ważne dla nas, bo możemy pomagać naszej społeczności – podsumowuje Amina.
Jak wskazuje Aleksandra Mizerska, koordynatorka projektu z Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, efekt szkoleń prowadzonych przez polskich instruktorów już jest widoczny. – Osoby, które brały udział w szkoleniach przed rozpoczęciem treningu wypełniali ankietę z wiedzy o pierwszej pomocy. Według tej ankiety, po całej sesji treningowej ich wiedza się zwiększyła – podkreśla Mizerska.
Fundacja PCPM szkoli w Tanzanii także przyszłych instruktorów. W ramach projektu przy szpitalu Aga Khan w Dar es Salaam, zostanie też wybudowane i wyposażone najnowocześniejsze centrum szkoleniowe dla przyszłych ratowników medycznych, lekarzy, pielęgniarek.
Projekt Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej realizowany jest w kooperacji z Aga Khan Health Services Tanzania i Ministerstwem Zdrowia Tanzanii, a finansowany jest ze środków Polskiej pomocy pochodzących z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.