Jeden centymetr do zdrowia i życia
W Gordhim dzień zaczyna się wcześnie. Już od świtu, matki z maleńkimi dziećmi czekają na przyjęcie na badanie. Wiele z nich szło kilkanaście kilometrów, by znaleźć ratunek. Jest cicho, głodne dzieci nie mają siły, by płakać. Pielęgniarz rozkłada sprzęt: waga, drewniana miara i zestaw papierowych pasków. Te ostatnie to już od kilkudziesięciu lat nieodłączny atrybut pracowników humanitarnych zajmujących się niedożywieniem.
System MUAC czyli Measurement of Mid-Upper Arm Circumference to nieinwazyjne narzędzie, polegające na pomiarze obwodu ramienia za pomocą trzykolorowej taśmy. Pomiar przeprowadza się pomiędzy łokciem a barkiem dziecka. Taśma owijana jest wokół ramienia, a wynik odczytywany w centymetrach.
W Centrum Dożywiania w Gordhim stosujemy właśnie taką metodę, ponieważ nie wymaga ona skomplikowanych urządzeń czy specjalistycznego szkolenia i nadaje się do wykonania pomiaru w warunkach terenowych. Pozwala naszym pracownikom szybko wykryć niedożywienie i zastosować u dzieci właściwe leczenie.
W ten bardzo prosty sposób, po krótkim przeszkoleniu, każdy pracownik ośrodka może zweryfikować stan niedożywienia dziecka. Alarmujący kolor czerwony wskazuje poważne niedożywienie. Żółty także jest już wskazaniem do podjęcia działań, natomiast zielony oznacza, że najprawdopodobniej dziecko jest zdrowe.
Zofia Kwolek, PCPM
Taśmy MUAC wykorzystują kodowanie kolorami:
- Kolor zielony – obwód ramienia powyżej 12,5 cm. Dzieci z tym wynikiem klasyfikowane są jako zdrowe.
- Kolor żółty – obwód ramienia od 11,5 do 12,5 cm. Ten kolor na taśmie oznacza zagrożone niedożywieniem.
- Kolor czerwony – obwód ramienia poniżej 11,5 cm. Oznacza poważne niedożywienie dziecka. Jest to stan zagrażający życiu.
Zastosowanie takiego systemu pozwala na wykrycie stanu niedożywienia na bardzo wczesnym etapie. To ważne, ponieważ dzieci mogą wykazywać zaniżone wartości MUAC nawet przed wystąpieniem innych objawów niedożywienia, takich jak niska waga ciała. Znając stopień niedożywienia dziecka możemy wprowadzić odpowiednie leczenie za pomocą żywności terapeutycznej. To specjalna pasta na bazie orzeszków ziemnych, wzbogacona o niezbędne składniki odżywcze, witaminy oraz minerały, która jest gotowa do podania od razu po otwarciu.
W tym roku do Centrum Dożywiania w Gordhim przekazaliśmy 45 000 porcji żywności terapeutycznej, jednak już we wrześniu zapasy te zostały wyczerpane. Liczba dzieci, u których podczas pomiaru taśma wskazała kolor czerwony, wyniosła niemal tyle samo, ile lącznie przez ostatnie 3,5 roku.
Dlatego prosimy o dołączenie do naszej zbiórki. Koszt jednej porcji żywności terapeutycznej to tylko 2,10 zł. Kolejny transport do Sudanu Południowego planujemy już na początku 2024 roku, zatem czasu na zebranie sumy wystarczającej na pokrycie kosztów zakupu żywności w większej – odpowiadającej potrzebom na miejscu ilości – pozostało niewiele.
Zbiórka na żywność terapeutyczną dla dzieci z Centrum Dożywiania w Gordhim: pcpm.org.pl/sudan/
Dziękujemy!