Kadra dla polskich szkół, pomoc dla ukraińskich uczniów
Od września ukraińskie dzieci mieszkające w Polsce obejmie obowiązek szkolny. Co oznacza, że według najostrożniejszych szacunków do polskich placówek edukacyjnych trafi co najmniej 80 tys. dodatkowych uczniów. To ogromne wyzwanie dla polskiego systemu edukacji. Częścią odpowiedzi może być nostryfikacja dyplomów ukraińskich nauczycielek, aby mogły podjąć pracę w polskich szkołach.
W nowym roku szkolnym ponad 100 nauczycielek z Ukrainy zasili polskie placówki edukacyjne, dzięki wspólnemu projektowi Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, CARE Poland i Mosakowski Family Foundation.
Fundacja PCPM pomaga nauczycielkom i nauczycielom, ale też psycholożkom i psychologom w nostryfikacji dyplomów uzyskanych w Ukrainie. Dzięki temu doświadczeni pedagodzy mogą podjąć pracę w polskich szkołach zgodnie z wykształceniem. PCPM pomaga w kompletowaniu i tłumaczeniu dokumentów oraz kontakcie z uczelniami.
Nie tylko duże miasta
– Ponad 100 osób już znalazło zatrudnienie nie tylko w największych miastach jak Warszawa, Łódź czy Toruń, ale też w mniejszych jak Brzeg Dolny, Siedlce, Szamotuły i całkiem małych jak Nowa Iwiczna, Chylice czy Leśna. Nadal też przyjmujemy zgłoszenia. Zapraszamy zainteresowane nostryfikacją osoby z całej Polski. To wsparcie i polskich szkół i adaptacji ukraińskich uczniów, przez wspólnotę języka i doświadczeń – tłumaczy Ewa Grodek koordynatorka projektu z Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Dodatkowo PCPM oferuje specjalistyczne kursy języka polskiego. Wcześniej samorządy i biura edukacji zwracały uwagę na wyzwania uchodźczyń związane ze specyficznym nazewnictwem używanym w zajęciach przedmiotowych w szkole. Dlatego Fundacja PCPM dla tych osób, które zgłoszą się programu i uzyskają nostryfikację, pomoże również w tym zakresie. Tak żeby przykładowo nauczycielka fizyki znała terminologię związaną z tym przedmiotem w języku polskim.
– Na początku eskalacji konfliktu zatrudniliśmy ponad 1500 osób z Ukrainy z czego większość jako asystentów, asystentki nauczyciela. PCPM cały czas stara się pomóc zarówno uchodźcom jak i polskiemu systemowi edukacji. Teraz poprzez nostryfikację dyplomów. To będzie trwała pomoc, która pomoże zarówno przepełnionym szkołom, uczniom jak i samym Ukrainkom i Ukraińcom, którzy będą mogli pracować zgodnie ze swoim wykształceniem – mówi Daria Żebrowska z Fundacji PCPM.
PCPM również, od dwóch lat prowadzi Centrum Edukacji, do którego uczęszcza 220 dzieci z Ukrainy. Już dwa roczniki ukończyły edukację z ukraińskim dyplomem, a od roku 2024/2025 Centrum Edukacji zostanie włączone w polski system edukacji, a dzieci będą miały podwójne dyplomy ukończenia.
Skala wyzwań
Polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej podaje, że 43 proc. z 3 mln uchodźców, którzy w pierwszych miesiącach 2022 roku trafili do Polski, to dzieci i młodzież do 17. roku życia. Dokładna liczba, jest niestety trudna do oszacowania. Wielu rodziców, spośród tych, którzy zamieszkali w Polsce, nie zapisało dzieci do polskich szkół, licząc na szybki powrót do Ukrainy. Po ponad dwóch latach te dzieci nadal pozostają poza polskim systemem edukacji, nieznane są ich potrzeby, ani problemy. Szacuje się, że we wrześniu próg szkoły przekroczy dodatkowo ponad 80 tys. uczniów, to tak jak cały Nowy Sącz.
Kolejnym wyzwaniem są niedobory kadrowe w polskich szkołach, brakuje około 16 tys. pedagogów w całej Polsce, zatem nowi nauczyciele są więcej niż potrzebni.
„Wspieranie zatrudnienia specjalistek i specjalistów z Ukrainy w polskim systemie edukacji” realizowany jest przez PCPM przy wsparciu CARE Poland i Mosakowski Family Foundation.