Kenijka ze wsi Raiyahi: przeżyłam dzięki strażakom przeszkolonym przez PCPM
![](https://pcpm.org.pl/wp-content/uploads/2023/07/IMG_6487-640x360.jpg)
![](https://pcpm.org.pl/wp-content/uploads/2023/07/IMG_6487-375x360.jpg)
![](https://pcpm.org.pl/wp-content/uploads/2023/08/IMG_6385-2.jpeg)
Do wypadku doszło, gdy 24-letnia dziewczyna nabierała wodę z otwartej, niezabezpieczonej studni. Ciężar wiadra wypełnionego wodą przeważył ją i pociągnął na dno 30-metrowgo szybu studni. Wypadek zauważyło przechodzące obok dziecko, które poinformowało dorosłych.
![](https://pcpm.org.pl/wp-content/uploads/2023/08/IMG_6561-1.jpg)
„Zawiadomienie o wypadku otrzymaliśmy na telefon ratunkowy, dzwonił jeden z mieszkańców wsi. Na miejscu znaleźliśmy się po ok. 20 minutach – to bardzo szybki czas reakcji jak na nasze warunki. W akcji brało udział łącznie 6 strażaków, którzy wykorzystali sprzęt i technikę linową. Posługiwania się tym sprzętem nauczyli nas specjaliści z Polski” – opowiada Peter Njega z jednostki straży pożarnej w Ruiru.
Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pomaga kilkudziesięciu kenijskim remizom m.in. poprzez szkolenia personelu oraz dostawę sprzętu strażackiego i wyposażenia. Jedną z nich jest właśnie remiza w Ruiru, mieście położonym w hrabstwie Kiambu w środkowej Kenii.
Jednym z głównych efektów działalności PCPM w Kenii jest powstanie ośrodka szkoleniowego dla strażaków – „Fire and Rescue Training Center” w Kiambu. Polscy specjaliści uczą tu strażaków i ratowników z Kenii m.in. używania technik linowych, ratowania ofiar wypadków samochodowych oraz korzystania ze specjalistycznego sprzętu ratowniczego. Szacuje się, że PCPM w ośrodku w Kiambu przeszkoliło już 60% wszystkich kenijskich strażaków.
„Bez możliwości użycia techniki linowej nie bylibyśmy w stanie uratować tej dziewczyny. 30 metrów to zbyt duża głębokość. Przykro to powiedzieć, ale bylibyśmy bezradni” – przyznaje Njega.
„Przez cały czas pobytu w studni byłam przytomna, słyszałam z góry, że pomoc się zbliża. Ale nie wierzyłam, że ktokolwiek będzie w stanie mi pomóc, to było tak głęboko. Chciałabym podziękować naszym strażakom oraz Polakom, którzy nauczyli ich jak ratować życie” – dodaje Hannah Wangan Naju, ofiara wypadku.
MIESZKANKA RUIRU URATOWANA SPOD GRUZÓW
Strażacy z jednostki w Ruiru jako pierwsza grupa ratunkowa w hrabstwie Kiambu reagują również w przypadku zawaleń budynków. Do tego typu zdarzeń dochodzi w Kenii relatywnie często ze względu na bardzo niską jakość materiałów budowlanych, nieprzestrzeganie zasad konstrukcji budynków oraz niskie kwalifikacje osób odpowiedzialnych za budowy.
![](https://pcpm.org.pl/wp-content/uploads/2023/08/IMG_6367-3.jpeg)
Jedną z osób uratowanych dzięki sprzętowi i umiejętnościom strażaków z jednostki w Ruiru jest 93-letnia Fresiah Wanjiru Karomo.
„O godzinie 3 nad ranem dostaliśmy informację, że przy jednej z ulic na obrzeżach miasta zawalił się wielopiętrowy budynek. Na szczęście był on dopiero w trakcie budowy i nie był zamieszkany, ale jego gruzy spadły na kilka domów u jego podnóży. W jednym z nich znajdowała się starsza kobieta, którą na szczęście udało się uratować” – opisuje sytuację Peter Njega, lokalny strażak.
Dodaje, że oprócz wyciągnięcia kobiety spod gruzów, strażacy jako pierwsi udzieli jej też pomocy medycznej.
![](https://pcpm.org.pl/wp-content/uploads/2023/07/IMG_6487.jpg)
„Kenijskich strażaków wspieramy od 2014 r. Szkolimy ich nie tylko z umiejętności radzenia sobie z ogniem czy wypadkami samochodowymi, ale też z udzielania pomocy medycznej. Dopasowujemy naszą pomoc do realnych potrzeb każdej jednostki, dzięki czemu działamy bardzo efektywnie i na dużą skalę” – mówi Magda Jarocka, koordynatorka projektu PCPM w Kenii.
Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wspiera kenijską straż pożarną od 2014 r. Przez ten czas liczba jednostek straży pożarnej w całym kraju wzrosła z 26 do 71, a liczba strażaków z 450 do ponad 1500. Roczny budżet PCPM na działania w Kenii to ok. 1,5 mln PLN. Łącznie od 2014 r. PCPM zrealizowało w Kenii projekty o wartości ok. 14 mln PLN. Środki pochodzą z programu „Polska Pomoc” koordynowanego przez MSZ.
![](https://pcpm.org.pl/wp-content/uploads/2024/03/godlo-i-flaga-polski-1024x229.jpg)