Lekarze Zespołu Ratunkowego PCPM pomagają w Iraku
Troje lekarzy z Zespołu Ratunkowego PCPM wspiera oddział ratunkowy szpitala Rozh Halat w Erbilu, w Kurdystanie. Iracki region zmaga się z narastającą liczbą uchodźców wewnętrznych oraz uciekinierów z Syrii.
Fundacja PCPM odpowiedziała na apel o pomoc medyczną, z którym zwrócił się kurdyjski Minister Zdrowia do społeczności międzynarodowej.
Złe warunki, spowodowane głównie przeludnieniem, w jakich przebywają uchodźcy, niedożywienie oraz brak stałej opieki medycznej – te czynniki powodują obniżoną odporność oraz wysoką zapadalność na poważne choroby (choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca, a u dzieci dolegliwości związane z oddychaniem) w Irackiem Kurdystanie. Dla uchodźców na tym terenie, żyjących w obozach, szkołach, kościołach i niedokończonych budynkach na granicy ubóstwa, konsultacja medyczna jest jedyną szansą na rozpoczęcie leczenia.
W Irackim Kurdystanie opieka zdrowotna jest darmowa, jednak olbrzymia fala uchodźców z Syrii oraz z kontrolowanych przez tzw. Państwo Islamskie części Iraku powoduje, że szpitalom brakuje rąk do pracy.
Polscy lekarze (psychiatra i pediatra, ortopeda traumatolog oraz anestezjolog SOR) z Zespołu Ratunkowego PCPM wspierają kolegów po fachu w szpitalu ratunkowym w centrum Erbilu. Niosą pomoc potrzebującym uchodźcom z Iraku oraz lokalnej społeczności. Przekazali również szpitalowi niezbędne materiały medyczne. Oprócz tego Zespół planuje odwiedzić znajdujących się w obozach, wymagających konsultacji medycznej, syryjskich uchodźców.
Projekt realizowany jest przy współpracy z Fundacją Barzanich (Barzani Charity Foundation) – partnerem UNHCR bezpośrednio zaangażowanym w funkcjonowanie obozów dla uchodźców w Kurdystanie.
Eskalacja konfliktu, akty terroru ze strony tzw. Państwa Islamskiego oraz napięcia wewnętrzne doprowadziły do ucieczki z domów ponad 3 mln Irakijczyków. Według danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) w autonomicznym regionie Irackiego Kurdystanu osiedliło się 1,2 mln wewnętrznych uchodźców (stan na czerwiec 2015), jednak działające na terenie Iraku organizacje pozarządowe nieoficjalnie podają, że ich liczba jest niemal trzy razy większa. Do tej i tak niezwykle licznej grupy dochodzi dodatkowo co najmniej 250 tys. uchodźców z Syrii. Niemal połowa migrantów to dzieci poniżej 14 roku życia. Dużą część uciekinierów stanowią chrześcijanie szukający schronienia przed przemocą i masowymi egzekucjami.