Libańczycy też potrzebują pomocy

Żeby odwiedzić Mousatafa i jego rodzinę jechaliśmy prawie 40 minut po wąskiej, krętej, górskiej szosie. Jego wioska leży wysoko w górach, gdzie pogoda jest surowsza, a bez samochodu zakupy czy transport dzieci do szkoły są właściwie niemożliwe. Ten na nic się jednak zda przy kiepskiej pogodzie. Po ostatniej burzy w styczniu, droga była całkowicie nieprzejezdna przez blisko tydzień. W tym czasie sąsiedzi wspierali się wzajemnie i dzielili jedzeniem.

Dom Mousatafy

Mousatafa ma dużą rodzinę. W jego domu mieszka dziewięć osób – on, jego żona i dzieci. Mężczyzna jest rolnikiem, ale aktualnie pracuje jedynie po pięć dni w miesiącu. Spadła także jego pensja. Rodzina na miesięczne przeżycie ma około 150$.

– Moja córka ma 17 lat i nie chodzi do szkoły, choć bardzo ją lubiła. Nie stać nas na transport – żali się Libańczyk. Z rozpaczą wskazuje też na swojego młodszego syna, który jest niewidomy na jedno oko, jednak rodziców nie stać na operację.

Najmłodszy w rodzinie

Pomóż razem z nami ludziom w Libanie?

darowizna PCPM

darowizna PCPM

darowizna PCPM

Twoje dane:
* Pole wymagane

Potrzebujący Libańczycy nie dostają wsparcia od rządu czy międzynarodowych organizacji pozarządowych, które skupiają się na pomocy uchodźcom z Syrii. Tymczasem napływ Syryjczyków przyczynia się do pogorszenia sytuacji majątkowej Libańczyków. Wzrost liczby ludności wpływa na większe bezrobocie, niższe pensje oraz wzrost cen za wynajem mieszkań, garaży czy piwnic. To z kolei powoduje złość Libańczyków, poczucie niesprawiedliwości i w konsekwencji uprzedzenia w stosunku do Syryjczyków. Relacje między społecznościami są napięte. 

– Wiele rodzin w Libanie jest tak samo biednych, jak rodziny syryjskie. Żyją w strasznych warunkach, ale pomoc skupia się głównie na Syryjczykach – opowiada Marina, z libańskiej ekipy Fundacji PCPM. Dlatego ważne jest, aby także najuboższe libańskie rodziny otrzymały wsparcie w tym najtrudniejszym dla nich czasie, jakim jest zima.

W kontakcie z władzami poszczególnych gmin, po wywiadzie wśród rodzin i zbadaniu ich sytuacji, wytypowano 740 libańskich rodzin, które otrzymały skromne wsparcie finansowe. To 200$ zapomogi na grudzień 2018 i styczeń 2019 r. Nawet ta niewielka kwota, choć nie pokryła wszystkich wydatków rodziny, pozwoliła Mousatafie i jego rodzinie „odetchnąć”.

Polska Pomoc

PCPM na Facebooku: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)

PCPM na Instagramie: @fundacjapcpm