List otwarty, apel o zwiększenie pomocy humanitarnej w Libanie

Przeczytaj list otwarty

W Libanie jest w tej chwili największa liczba uchodźców z Syrii w porównaniu do wielkości kraju. Uciekinierzy stanowią tam 1/4 populacji kraju. Brak pomocy humanitarnej i bardzo ciężkie warunki życia w Libanie zmuszają ich do rozpoczęcia wędrówki przez Turcję do Europy. Dlatego PCPM uważa, że pomoc w tym kraju powinna być obecnie priorytetem. Liban jest najbardziej niestabilnym krajem graniczącym z Syrią a jeżeli tam wybuchnie wojna domowa to w zagrożeniu będzie duża społeczność, także chrześcijańska. Oznaczać to będzie ryzyko dalszego eksodusu uchodźców uciekających przed wojnami i prześladowaniem na Bliskim Wschodzie.

Dysproporcje w poziomie pomocy dla uchodźców

PCPM pomógł  od 2012 roku ponad 12300 uchodźcom z Syrii dając im dachu nad głową i udzielając pomocy przy rozpoczęciu samodzielnego, stabilnego życia w Libanie. Dodatkowo pomagamy uchodźcom także w przetrwaniu zimy, zapewniając im koce, piece oraz opał.

PCPM może w Libanie udzielać uchodźcom z Syrii kompleksowej pomocy humanitarnej wg wytycznych UNHCR i zapewnić uchodźcom środki finansowe na wynajem mieszkania, zakup jedzenia, opiekę medyczną i wszystkie inne podstawowe potrzeby. W ten sposób mamy zdolność niesienia pomocy nawet 20 tysiącom ludzi, którzy uciekli przed wojną. Niestety środki, którymi dysponujemy obecnie wystarczają na pomoc 3-4 tys. osób. Większa pomoc humanitarna dla Libanu nie powinna być jednak powodem do odmowy przyjęcia uchodźców w Polsce, gdyż jako kraj członkowski UE mający najdłuższą granicę zewnętrzną możemy w przyszłości potrzebować solidarności innych krajów w przypadku masowego napływu uchodźców do naszej Ojczyzny.