Więcej pacjentów z Ukrainy trafia do MEDEVAC HUB Jasionka

Wizyta premiera Flandrii w MEdevac Hub Jasionka
Wizyta premiera Flandrii w MEdevac Hub Jasionka

Od początku działania, MEDEVAC HUB JASIONKA, przyjął 258 chorych i rannych oraz 79 osób z ich rodzin. Na koniec stycznia liczba osób, które przez hub trafiają do europejskich szpitali wzrośnie powyżej 350.

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej w Jasionce pod Rzeszowem prowadzi Medyczne Centrum Tranzytowe – MEDEVAC HUB Jasionka – dla pacjentów z Ukrainy. To jedno z niewielu takich miejsc w Europie. Stworzono je, aby udzielić pomocy i schronienia osobom, które muszą kontynuować leczenie, ale nie mają na to szans w Ukrainie.

24 stycznia premier Flandrii z Belgii wraz z drugim wicewojewodą podkarpackim wizytował MEDEVAC HUB Jasionka. Mieli oni okazję porozmawiać z członkami z Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, jak i koordynatorem projektu.

Wizyta premiera Flandrii w Medevac Hub Jasionka

Na miejscu w MEDEVAC HUB Jasionka poza PCPM również obecni są przedstawiciele WHO i Komisji Europejskiej, która w większości finansuje całe przedsięwzięcie. Przedstawiciel z Unii Europejskiej Paco Siguenz, który dopiero co przyjechał do Polski, bardzo pozytywnie ocenił organizację samego hubu przez Fundację PCPM.

– Wszystkimi operacjami zarządza PCPM i przeprowadzają je bardzo sprawnie. Oddział zarządzający jest profesjonalny i mamy z nimi bardzo dobre relacje. Zespół z PCPM zawsze bardzo dobrze wprowadza nas na spotkaniach w kulisy działania MEDEVAC Hub Jasionka – ocenia Paco Siguenz. 

– Hub finansuje w dużej mierze Komisja Europejska w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Naszym zadaniem jest udostępnianie raportów z przeprowadzanych operacji i współpracy z PCPM i innymi organizacjami jak Humanosh i WHO – mówił Paco Siguenez podczas spotkania w Jasionce. Jak dodał: nie jesteśmy tutaj, żeby koordynować działania i rozwiązywać problemy, co jest zadaniem PCPM. Jesteśmy oczami i uszami Komisji Europejskiej.

Wizyta premiera Flandrii w Medevac Hub Jasionka

„MEDEVAC HUB Jasionka działa w pełni profesjonalnie”

– To mój (dopiero) drugi dzień, lecz w mojej opinii wszystko działa bardzo dobrze i profesjonalnie. Wszyscy ludzie związani z hubem czują się bardzo pewnie w swojej pracy. Oczywiście zdarzają się sytuacje nieprzewidziane, ale zawsze je rozwiązują, co też świadczy o profesjonalizmie tego zespołu. To, co widziałem pozwala mi twierdzić, że wszystko idzie tak dobrze, jak to tylko możliwe – stwierdza wysłannik Komisji Europejskiej.

MEDEVAC HUB Jasionka ruszył 1 września 2022 z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia Ukrainy i zaangażowaniu polskiego Ministerstwa Zdrowia. Centrum prowadzone i zarządzane jest przez działający przy Fundacji PCPM Medyczny Zespół Ratunkowy. To pierwsza i jak dotąd jedyna taka grupa w Polsce certyfikowana przez WHO. Zespół został powołany, by ratować ludzi podczas kryzysów humanitarnych i katastrof. MEDEVAC HUB Jasionka finansuje Komisja Europejska w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności i wspierany przez IOM, WHO i województwo podkarpackie.

Więcej na temat hubu można przeczytać TUTAJ.