Największa katastrofa humanitarna świata. PCPM z pomocą dla Jemenu

Pomocy humanitarnej i ochrony potrzebują w tym kraju 24 miliony ludzi, przede wszystkim dzieci, które masowo umierają z głodu. Jak podaje UN OCHA, co dziesięć minut w Jemenie dziecko poniżej piątego roku życia umiera z możliwych do uniknięcia przyczyn. 400 tysięcy jest poważnie niedożywionych i dziewięć razy bardziej narażonych na śmierć niż ich zdrowsi rówieśnicy. Ponad 8,4 mln ludzi w Jemenie nie wie, kiedy zje swój następny posiłek. Jemen jeszcze przed wojną miał ogromne problemy, żeby wyprodukować odpowiednią liczbę żywności. Obecnie – to największy kryzys żywnościowy świata. I jedno z wielu niebezpieczeństw, na jakie są narażeni Jemeńczycy. Cierpią głównie cywile. Dzieci są siłą rekrutowane przez strony konfliktu, zmuszane do zbyt wczesnych małżeństw lub ciężkiej pracy – by zapewnić rodzinie przetrwanie. Dostępu do szpitali praktycznie nie ma. Połowa wszystkich placówek służby zdrowia jest uszkodzona lub nie może funkcjonować.  Cały kraj ma ograniczony dostęp od leków.

– Priorytetem działań PCPM jest dostarczenie do Jemenu bardzo dużych ilości leków oraz sprzętu medycznego. Mówimy tutaj o 25-30 tonach leków, które są potrzebne w Jemenie natychmiast. Ze względu ma wojnę, ze względu na załamanie się całego systemu opieki zdrowotnej – tłumaczy dr Wojtek Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w tym kraju rozpoczęła międzynarodowa koalicja arabska pod wodzą Rijadu, która walczy z rebeliantami Huti. To z kolei spowodowało całkowity rozpad lokalnej gospodarki i życia społecznego.

Iona Craig/IRIN

Zniszczony przez wojnę kraj zmaga się też z wielkimi problemami sanitarnymi. Miliony Jemeńczyków nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej, co w miarę zbliżania się pory deszczowej, zwiększa ryzyko wybuchu epidemii cholery. Ta, w 2018 roku, dotknęła blisko 400 tysięcy ludzi. Od początku 2019 roku – pół miliona. Nie działa system opieki zdrowotnej, przestały działać także szkoły, nie funkcjonuje gospodarka. Od wybuchu wojny minęły cztery lata, dziesiątki tysięcy ludzi zostało zabitych, a 80% mieszkańców Jemenu potrzebuje pomocy. Zakończenie konfliktu to jedyny sposób na rozwiązanie kryzysu humanitarnego, ale dziś, bez pomocy z zewnątrz, mieszkańcy Jemenu nie przetrwają tego czasu. Priorytetem PCPM jest ochrona ludzkiego życia i jego godności, dlatego włączamy się w ogólnopolską akcję – możemy wspólnie poprawić warunki życia w jemeńskich obozach, dostarczyć leki i medyczny sprzęt, by osoby tam mieszkające mogły bezpiecznie dotrwać do końca wojny.

– W Jemenie mamy do czynienia ze zdecydowanie największym kryzysem humanitarnym na świecie, dlatego jako PCPM jesteśmy zdeterminowani, aby nieść pomoc w tym kraju – podsumowuje dr Wilk.

Darowiznę online można przekazać na stronie pcpm.org.pl/jemen

Nr konta bankowego: 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 (z dopiskiem „Jemen”)

darowizna PCPM - Jemen

darowizna PCPM - Jemen

darowizna PCPM - Jemen

Twoje dane:
* Pole wymagane

PCPM na Instagramie: @fundacjapcpm

PCPM na Facebooku: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)