Nepal czeka na domy

Trzęsienie ziemi pozbawiło dachu nad głową setki tysięcy Nepalczyków

Trzęsienie ziemi pozbawiło dachu nad głową setki tysięcy Nepalczyków

 Teraz, na trzy miesiące przed nadejściem kolejnego monsunu (w Nepalu w dwa miesiące spada tyle deszczu, ile przez rok w Polsce) władze chcą skupić się na budowie „tymczasowych schronień”, ponieważ „nie ma możliwości rekonstrukcji przed nadejściem monsunu wszystkich budynków dotkniętych trzęsieniem (ok. 770 tys.)”. Jednocześnie władze nie podają szczegółów jak ta odbudowa miałaby wyglądać.

„Domy” postawione przez PCPM przetrwały silne deszcze monsunowe w 2015 roku

Oznacza to, że mieszkańcy tysięcy zniszczonych wsi będą musieli spędzić dwie pory monsunowe – i zapewne dwie zimy – mieszkając w schronieniach zrobionych z blachy falistej i innych tymczasowych materiałów, a także, że władze nie wydadzą 4 mld dolarów przekazanych przez inne rządy na odbudowę Nepalu. Strach myśleć, ile tych funduszy w międzyczasie zniknie.

Tymczasowe schronienia pozwoliły na przetrwanie w niekorzystnych warunkach nawet wielopokoleniowej rodzinie

Dzięki ofiarności setek Polaków PCPM zbudowało w Nepalu ponad 80 tymczasowych domów już w miesiąc po trzęsieniu ziemi. Zapewniliśmy „tymczasowe schronienia” mieszkańcom dwóch wsi. Teraz chcielibyśmy pomóc tym samym rodzinom odbudować domy, bo pomocy ze strony rządu mogą nigdy nie doczekać.

tymczasowe domy nepal (3)

Więcej: bit.ly/1XzdAWQ