PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Nie tylko uchodźcy potrzebują pomocy

Arkan miał rok, kiedy zachorował. W szpitalu zrobili testy i powiedzieli, że wszystko jest w porządku. Kiedy miał dwa lata zabrali go do szpitala w Bejrucie. Lekarz zlecił kolejne testy, ale nie mieli pieniędzy. Na co choruje? Nie wiadomo. Rodzina Arkana to Libańczycy. Mieszkają w niewielkiej miejscowości Fnaidek w górzystej części dystryktu Akkar. W skromnym pomieszczeniu centralne miejsce zajmuje koza opalana drewnem. Zimowe miesiące są tu bardzo chłodne.

 

Możemy pomóc wpłacając darowiznę na stronie pcpm.org.pl/liban

Kiedy roczny Arkan pierwszy raz trafił do szpitala lekarze powiedzieli, że nic niepokojącego nie widzą. Mariam wiedziała, że coś jest nie tak, nie rozwijał się tak jak jego starszy brat. Już 2,5 letniego chłopca zawiozła na badania do Bejrutu. Niestety, nie stać jej było na kosztowne testy. Dziewięciolatek waży dziś 15 kg, tyle co 2-3 letni chłopiec. Nie chodzi, nie mówi. Wodzi za bliskimi oczami, płacze się i śmieje. Ma podkurczone palce u rąk i stóp a kostki tak szczupłe, że można je objąć dwoma palcami. Pije mleko modyfikowane, nie przełyka nic innego. Może to mózgowe porażenie dziecięce? Może, bo rodzice do dziś nie wiedzą, jak pomóc chłopcu. Nigdy nie było ich stać na leczenie. Stać ich w ogóle na niewiele. Drewno do pieca raz na dwa miesiące, jedzenie. Na szczęście miejsce, w którym mieszkają należy do nich. Rodzina Arkana to Libańczycy. Mieszkają w niewielkiej miejscowości Fnaidek w górzystej części dystryktu Akkar. W skromnym pomieszczeniu centralne miejsce zajmuje koza opalana drewnem. Zimowe miesiące są tu bardzo chłodne. Ojciec Arkana Zakaria opowiada o tym, że przez jakiś czas chłopiec brał leki na epilepsję, ostatnio ataki ustały. Nigdy nie było mowy o rehabilitacji. Jest poza zasięgiem finansowym rodziny.

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) prowadzi projekty pomocowe w Libanie od 2012 roku. Większość z nich skierowana jest do uchodźców syryjskich, ale organizacja wspiera także najuboższych Libańczyków. 

Akcję pomocy dla najbardziej potrzebujących rodzin można wesprzeć na pcpm.org.pl/liban.

Kraj pogrążony jest w kryzysie gospodarczym, którego skutki najbardziej odczuwają rodziny takie jak Zakariego i Mariam. Ostatnie miesiące były bardzo ciężkie. Blokady dróg, zamknięte banki, ceny chleba wyższe każdego dnia.

Rodzina Arkana jest na krawędzi przetrwania. Potrzebują naszego wsparcia. Dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Środki ze zbiórki przeznaczone będą na diagnozę, pomoc medyczną i wsparcie materialne rodziny. Liczy się każda wpłacona przez nas złotówka.

Wybierz kwotę:

darowizna PCPM - Liban

darowizna PCPM - Liban

darowizna PCPM - Liban

Twoje dane:

Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności. Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.

*zgoda wymagana

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM na Facebooku