PCPM daje syryjskim dzieciom szansę widzieć wyraźnie
Dzień okulistów i okulistyki ustanowiono w rocznicę urodzin Ferdinada Monoyer, francuskiego okulisty, który zdefiniował dioptrię i opracował wykres do pomiaru ostrości wzroku. Dziś tego typu badania to dla nas codzienność, na którą jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić.
W Libanie nie ma darmowego dostępu do opieki zdrowotnej. Badania są kosztowne, a gabinet okulistyczny często oddalony o wiele kilometrów. Sytuacja ta dotyka szczególnie mocno dzieci uchodźców syryjskich, których ponad 70% żyje na granicy ubóstwa. Złe warunki życia prowadzą do licznych zakażeń i infekcji oczu, powoli odbierających im zdolność prawidłowego widzenia. Problemy ze wzrokiem ciągną za sobą również przykre konsekwencje niepowodzeń w szkole, a tym samym upokorzeń i traum.
Dowiedz się więcej o naszych działaniach na rzecz zdrowego wzroku dzieci w Libanie!
Dzięki realizacji projektu PCPM obejmującego budowę ośrodka zdrowia dla uchodźców w Libanie sytuacja znacznie się polepszyła. Do załogi wykwalifikowanych medyków dołączył bohater dzisiejszego dnia – okulista przyjmujący małych i dużych pacjentów w klinice w Bire. Jest on jedynym bezpłatnie zajmującym się chorobami wzroku specjalistą w całym regionie Akkar. To właśnie jego praca pozwala na zbadanie już setek pacjentów i zmianę ich życia. Wady wzroku są szczególnie uciążliwe dla dzieci. Niewyraźne widzenie i bolące oczy utrudniają im naukę w szkole. Problemy w nauce powodują wstyd, onieśmielają. Dzieci wycofują się ze wspólnych zabaw, izolują, zniechęcają i czas spędzany z rówieśnikami zamiast być oddechem od przeżytych traum, problemów i słabej sytuacji materialnej rodziny, przynosi jeszcze więcej stresu. Ich sytuacja pogarsza się z dnia na dzień – nieleczone wady wzroku pogłębiają się i mogą prowadzić do częściowej lub całkowitej ślepoty.
Chcesz wspomóc syryjskie dzieci z wadami wzroku?
– Jedna para okularów może zmienić czyjeś życie. Mieliśmy przypadek dziewczynki z wadą -17. Praktycznie niczego nie widziała. Wyobraźcie sobie, jak się czuła, gdy dostała okulary i zaczęła normalnie funkcjonować – opowiada Ewa Pintera, z libańskiej misji PCPM.
Świat jest zbyt piękny, żeby stracić go z oczu. Dlatego należy pamiętać, żeby badać wzrok regularnie (dorosłe osoby średnio co 2 lata) i dbać o swoje oczy. A naszemu libańskiemu okuliście oraz wszystkim okulistom w tym dniu Zespół Fundacji PCPM dziękuje z całego serca i składa najlepsze życzenia!
PCPM na Instagramie: @fundacjapcpm
PCPM na Facebooku: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)