PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

PCPM na World Food Warsaw 2017

W dniach 11-13 kwietnia 2017 r. Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej uczestniczyła w targach World Food Warsaw 2017. Na stoisku zaprezentowane zostały produkty wspieranych przez PCPM spółdzielni, należących do sieci Mawasem (arab. pory roku).

 

Stoisko PCPM było jedynym, na którym uczestnicy targów mogli spróbować przysmaków kuchni bliskowschodniej. Na zainteresowanych czekały oryginalne przyprawy z Palestyny m.in. szafran, sumak, za’atar, a także suszone pomidory, oliwki, pasta z oliwek, tahini czy sos chili. Te wyjątkowe produkty, które na co dzień są dostępne w sklepach sieci Kuchnie Świata, przyjechały do nas prosto z Zachodniego Brzegu Jordanu.

Odwiedzający nasze stoisko uczestnicy targów mieli okazję nie tylko spróbować palestyńskich przysmaków, ale także zapoznać się z prowadzonym przez PCPM projektem rozwojowym. Jego celem jest wzmacnianie przedsiębiorczości spółdzielni rolniczych w Palestynie. Wobec występujących tam trudności z dostępem do ziemi uprawnej i wody, wprowadzamy na Zachodnim Brzegu Jordanu systemy upraw hydroponicznych i zbiornikowych, które pozwalają Palestyńczykom na pozyskanie świeżych, nie obciążonych środkami chemicznymi warzyw i ziół.

Beneficjentami projektu są w szczególności lokalne organizacje kobiece i ośrodki wspierające niepełnosprawnych w Betlejem, okolicach Hebronu i Ramallah. Praca w spółdzielniach daje Palestyńczykom szansę na niezależność i własny rozwój, a dla niepełnosprawnych stanowi formę terapii.

Udział w targach był częścią projektu „Zastosowanie upraw hydroponicznych do zwiększenia bezpieczeństwa żywieniowego, dochodów i konkurencyjności sektora spółdzielczego w Palestynie” nr PPR2016/33/NGO/2017

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.