PCPM wsparciem dla osób z utrudnionym dostępem do opieki zdrowotnej w Palestynie

PCPM prowadzi we współpracy z Palestinian Medical Relief Society (PMRS), projekt mobilnych klinik i renowacji pomieszczeń przeznaczonych do przyjmowania pacjentów. Dzięki wsparciu PCPM, w 32 wioskach w Palestynie może działać mobilna klinika. To znacząco poprawia dostęp do opieki medycznej zwłaszcza kobietom. Projekt Fundacji dociera do kilkudziesięciu tysięcy osób.

– Mam 4 dzieci, jednak gdy byłam w ciąży z pierwszym dzieckiem, do czasu porodu nie wiedziałam, jakiej jest płci i czy jest zdrowe. Mieszkamy niedaleko Hebronu, jednak mam bardzo utrudniony dostęp do szpitala, a za ambulans muszę płacić i to dużo kosztuje. Dopiero dzięki działaniu mobilnej kliniki w Wadi al Reem, mogłam mieć przeprowadzone profesjonalne badanie aparatem USG – powiedziała jedna z kobiet, która przyszła na umówioną wizytę.

Klinika, w której się znajduje kobieta, jest odmalowana i zadbana. Podstawowe prace remontowe finansuje PCPM. – To bardzo ważne, żeby pacjenci i pacjentki, którzy tu przychodzą, czuli się bezpiecznie, ale przede wszystkim godnie – mówi Zuzanna Wójcińska, koordynatorka projektu.

Lekarz rodzinny w Palestynie rozmawia z pacjentką

PCPM ważnym elementem systemu ochrony zdrowia w Palestynie

Działalność organizacji humanitarnych takich jak Fundacja PCPM jest bardzo ważna. Około 70 proc. ochrony zdrowia na Zachodnim Brzegu zapewnia Ministerstwo Zdrowia Palestyny, a 20 proc. organizacje pozarządowe takie jak PCPM – opowiada dr Iskafi, dyrektor programu ratownictwa w PMRS.

 – Nasza organizacja działa tam, gdzie np. Ministerstwo Zdrowia Palestyny nie może, a nie docierają takie organizacje jak UNRWA. Dlatego tak ważna jest nasza praca i wsparcie PCPM – dodał dr Iskafi.

Fundacja PCPM wraz z PMRS organizuje raz w tygodniu w każdej miejscowości, do której dociera, wizytę lekarza rodzinnego i ginekologa. Dodatkowo medycy, żeby skuteczniej walczyć z chorobami przewlekłymi jak: cukrzyca, nowotwory, nadciśnienie itd., prowadzą badania przesiewowe. Do przystosowanych budynków raz w tygodniu przyjeżdża bus, który jest wyposażony w aparat USG, medykamenty, a przede wszystkim jest obsługiwany przez profesjonalnych lekarzy. 

Bus mobilnej klinki w Palestynie stoi na tle gór

Fundacja PCPM finansuje zarówno renowacje budynków jak i funkcjonowanie mobilnej klinki. Co ważne, bus jest wyposażony w najnowocześniejszy w całej Palestynie aparat USG.

– W ciągu czterech lat trwania projektów sfinansujemy remonty łącznie 55 klinik, ale przede wszystkim finansujemy działania mobilnej klinki. W zeszłym roku PCPM przekazało pojazd, który służy jako klinika mobilna dla jednego z zespołów PMRS. Bus, jeździ codziennie do dwóch miejscowości często po drogach bardzo słabej jakości. Pojazdy PMRS Robią setki kilometrów i bardzo się zużywają. Samochód potrzebuje napraw jak i paliwa. Dzięki PCPM może on działać bez obaw o eksploatację – powiedziała Ewa Jakutajć, koordynatorka projektu.

Fundacja PCPM łącznie sfinansowała 8 aparatów USG w Palestynie, z czego trzy z nich trafiały na wyposażenie mobilnych klinik.  

Grafika przedstawiająca mapę, na której zaznaczono wioski do których dojeżdża mobilna klinika w Palestynie

Oprócz badań edukacja

Zdrowie to też w dużym stopniu profilaktyka i wiedza. W ramach cotygodniowych wizyt są organizowania spotkania z kobietami. W czasie spotkań rozmawiają one między innymi na takie tematy jak przemoc domowa, higiena, menstruacja. 

Ginekolożka stoi obok aparatu USG w Palestynie

– Nasza praca to nie tylko badania, ale też edukacja – podkreśliła młoda ginekolożka Nadine z Hebronu. – Rozmawiam z kobietami i edukuję je na temat menstruacji, zdrowia i higieny. Uczę je też na temat antykoncepcji, tłumacząc, że to też jest bardzo ważne dla ich zdrowia. W PMRS pracuję trzy lata i widzę powolne zmiany w zarówno podejściu do zdrowia jak i mentalności. Dzięki temu widać sens naszej pracy – opowiedziała ginekolożka.  

Nadine studiowała w Charkowie i po ukończeniu studiów wróciła do Palestyny, by pomagać jej własnej społeczności.

Codzienność to niecodzienne problemy

Wiele wyzwań, przed jakimi stają przedstawiciele PMRS w Polsce są rzadko spotykane. Niestety w Palestynie w wielu przypadkach są one codziennością. W wielu miejscowościach nawet najbardziej podstawowe rzeczy takie jak woda, o wiele ciężej zdobyć.

– Z tego powodu w takich miejscowościach jest zwiększone zagrożenie infekcjami wśród dzieci. Zwłaszcza narażone są kobiety w ciąży. Nie mają one pełnego dostępu do wystarczających środków higienicznych. Dodatkowo woda w ich domostwach nie zawsze jest czysta – podkreślił dr Iskafi.

Wadi al Reem to rolnicza osada, która leży nieopodal kamieniołomu. Unoszący się pył dodatkowo negatywnie wpływa na układ oddechowy. Ponownie najbardziej na choroby związane z pyłem narażone są dzieci. W tej miejscowości mieszka 700 osób, a rodziny liczą po 8-10 osób, dlatego dostęp do ochrony zdrowia jest tak ważny.

Ciężarówka przejeżdża obok kamieniołomu w Paletsynie

To nie jedyny projekt Fundacji PCPM w Palestynie. Oprócz wsparcia mobilnych klinik organizacja szkoli lekarzy, lekarki, pielęgniarzy i pielęgniarki z dziedziny ratownictwa przedszpitalnego oraz USG. Dodatkowo PCPM dostarczył profesjonalny sprzęt, który posłuży do szkoleń kolejnych osób na Zachodnim Brzegu Jordanu. 

Projekt Fundacji PCPM, finansowany z programu Polskiej pomocy MSZ, jest największym tego typu projektem w Autonomii Palestyńskiej.