PCPM pomoże przed zimą Syryjczykom w Arsalu

W Arsalu żyje co najmniej 30.000 syryjskich uchodźców, zamieszkujących ponad 160 obozowisk. Zimą ich sytuacja staje się dramatycznie trudna. W namiotach zbudowanych z drewnianych słupków, płyt pilśniowych i plastikowych płacht, staje się niebezpiecznie zimno. Takie prowizoryczne „domy” nie są trwałe, ale kiedy uchodźcy pierwszy raz w nich zamieszkiwali, wydawało się, że to tylko na chwilę. Niestety, miesiąc zamienił się w rok, rok zamienił się w lata, a perspektywa powrotu do Syrii wciąż dla większości osób jest bardzo odległa.
Aby życie w tej przedłużającej się sytuacji było bardziej znośne, PCPM dostarczy uchodźcom zestawy, które pozwolą na zabezpieczenie namiotów przed zbliżającą się zimą. Fundacja realizuje taki projekt w Arsalu już po raz drugi.
Pracownicy PCPM rozpoczęli w lipcu szczegółową ocenę stanu namiotów, aby jak najlepiej dopasować rodzaj zestawu pomocowego potrzebnego każdej rodzinie. – Kiedy nasi pracownicy w 40-stopniowym upale rozpoczynają ocenę stanu namiotów, myślenie o zimie wydaje się abstrakcyjne. Pamiętamy jednak o dramatycznej sytuacji ze stycznia czy lutego, kiedy namioty uginały się pod śniegiem, którego ciężar łamał drewniane elementy konstrukcyjne, a wichury szarpały plastikowe płachty – mówi Agnieszka Nosowska z misji PCPM w Libanie.
Uszczelnienie i wzmocnienie konstrukcji przed zimą jest jedynym sposobem, aby uchodźcy przetrwali kolejną zimę.
– Odwiedzimy wszystkie rodziny żyjące w namiotach w Arsalu, jest ich ponad 6500. Dzięki temu będziemy mieć pełny obraz potrzeb w tym regionie – dodaje Nosowska. Kolejnym krokiem będzie dystrybucja zestawów pomocowych zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami.

Projekt realizowany jest ze środków polskiej współpracy rozwojowej prowadzonego przez MSZ.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)