PCPM przy Dworcu Wschodnim w Warszawie prowadzi punkt tranzytowy dla uchodźców z Ukrainy

Całodobowy obiekt działa od 25 marca, jest zarządzany przez PCPM we współpracy z Norweską Radą ds. Uchodźców (Norwegian Refugee Council – NRC) i m. st. Warszawa. Uciekający przed rosyjską inwazją często przybywają na miejsce jedynie z walizką, czy dwiema plastikowymi torbami.

Ośrodek pomocowy ma łączną powierzchnie 6 tys. metrów kw. Od początku jego działania, każdego dnia z jego usług korzysta pomiędzy 800 a 1000 osób. Poszukujący pomocy przybywają do punktu przy Warszawie Wschodniej rozkładowymi pociągami, specjalnymi autobusami organizowanymi przez Fundację PCPM w ramach ewakuacji z Charkowa i okolic, a nawet prywatnymi samochodami.

Ponadto w obiekcie uchodźcy mogą dostać niezbędne produkty, pozyskać polską kartę SIM do telefonu, czy skonsultować się w sprawie dalszej podróży do innych miast i państw, w tym Niemiec, Francji, czy Hiszpanii. Każdego dnia na miejscu wydawane jest około 2,5 tys. posiłków przygotowywanych we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi i usługodawcami.

W jednym z namiotów każdy potrzebujących może otrzymać pomoc medyczną, psychologiczną i niezbędne leki. Dla znajdujących się w punkcie pomocy dzieci, w namiotach znajdują się miejsca zabaw, gdzie wsparcie oferują m.in. wolontariusze.

Na miejscu pracownicy są w stanie wspomóc także zwierzęta ukraińskich uchodźców. Dla psów, kotów, czy chomików znajdzie się potrzebna żywność, transportery, smycze, żwirek, czy siano.

Cały ośrodek PCPM działa przy codziennej współpracy dziesiątków wolontariuszy. Działanie centrum tranzytowego wstępnie przewidziane jest na okres trzech miesięcy. Jak informował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, do dnia 4 kwietnia do Warszawy dotarło już około 300 tys. uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.

Bieżące informacje dotyczące działalności Fundacji PCPM publikujemy na Twitterze.

Wspieraj pomoc Ukrainie wpłatami przez pcpm.org.pl/ukraina

darowizna PCPM - Ukraina

darowizna PCPM - Ukraina

darowizna PCPM - Ukraina

Twoje dane:
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)