PCPM szkoli kenijskich strażaków. To największy polski projekt we wschodniej Afryce

Zakończyliśmy pierwsze z cyklu szkoleń medycznych dla kenijskich strażaków w zakresie pierwszej pomocy. W szkoleniu uczestniczyło 21 osób, a prowadzili je instruktorzy z Polski i Kenii. Obecnie kursanci kontynuują naukę podczas szkolenia z ratownictwa drogowego.
Oba szkolenia bazują na programie opracowanym przez PCPM, wraz z lokalnymi partnerami, a następnie akredytowanym przez TVETA (Technical and Vocational Education and Training Authority). Dzięki temu, poza oczywistym wymiarem praktycznym, będą również przydatne w procesie certyfikacji uprawnień strażaków.
Umiejętności udzielania pierwszej pomocy są przydatne zarówno do ratowania osób z pożarów, jak i innych wypadków. Świadczy o tym, chociażby fakt, że już godzinę po zakończeniu szkolenia, kursanci musieli sprawdzić swoje umiejętności podczas prawdziwego zdarzenia, gdy tuż obok naszego centrum szkolenia doszło do potrącenia matki z dzieckiem.
Fundacja PCPM już od 2014 roku prowadzi największy w Kenii program szkoleń strażackich. Blisko połowa wszystkich strażaków w kraju została przeszkolona. To największy projekt polskiej pomocy rozwojowej we wschodniej Afryce. Efektywność straży pożarnej wzrosła w 19 z 47 kenijskich hrabstw i rośnie dalej, co czyni kraj bezpieczniejszym. Jednak nasze działania nie skupiają się tylko na edukacji i są one zakrojone na szeroką skalę.

Poza szkoleniami PCPM angażuje się w budowę jednostek straży pożarnej. W 2022 roku zakończymy budowę w hrabstwie Makueni i przystąpimy do budowy jednostki w hrabstwie Machakos. Te działania znacząco wpłyną na bezpieczeństwo ponad 200 tys. osób. Również w tym regionie znajduje się ważna droga pomiędzy z Nairobi do  Mombasy, przez którą przejeżdża dziennie ok. 20 tys. osób. Już w przyszłym roku chcąc zachować ciągłość przekazywania wiedzy, wyszkolimy 20 strażaków i strażaczek, którzy zostaną następnie trenerami. Dzięki temu stworzą oni kadrę do szkolenia przyszłych kenijskich strażaków.

Projekt PCPM współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.