PCPM szkoli medyków w Palestynie. Wkrótce wyłonimy kandydatów na instruktorów


„Współpraca w sektorze medycznym trwa już od wielu lat. Nasz najnowszy projekt zaczął się we wrześniu 2021 roku i potrwa do końca 2023. Przeszkoliliśmy ponad 70 lekarzy, pielęgniarek i ratowników, z których wyłonimy najlepszych, którzy w kolejnych etapach sami zostaną instruktorami. Dzięki temu stworzymy trwałe kadry ratownictwa medycznego w Palestynie” – mówi Zuzanna Wójcicka, Koordynatorka jednego z projektów PCPM w Palestynie. Jak zauważa, „często słyszymy od uczestników kursów, że rany postrzałowe są jednym z najczęstszych urazów, jakie przytrafiają się w Palestynie”.

W ostatnim czasie przeszkoliliśmy medyków ze szpitalnych oddziałów ratunkowych na południu Zachodniego Brzegu Jordanu, głównie z Hebronu i Betlejem. Uczestnicy mieli okazje przećwiczyć w praktyce wiedzę zdobytą na naszych kursach online.

Łącznie Fundacja PCPM przeprowadziła 6 kursów PATLS w 2022 roku. Spośród uczestników zostali wyłonieni najlepsi medycy, którzy już w listopadzie rozpoczną szkolenia na instruktorów.

W marcu w Ramallah zakończyliśmy szkolenia z diagnostyki urazowej (FAST Ultrasound), w których uczestniczyło 25 lekarzy z placówek rządowych i pozarządowych.

Wspieramy również palestyńskich medyków materialnie. Fundacja PCPM przekazała ministerstwu zaawansowane fantomy medyczne, umożliwiające wgranie licznych scenariuszy medycznych. Posłużą nowej kadrze instruktorskiej w prowadzeniu zajęć.

W ramach działań w Palestynie wspieramy również Palestyńskie Stowarzyszenie Medyczne (PMRS), które prowadzi sieć klinik mobilnych i remontujemy  także punkty medyczne, z których korzystać będzie mogło nawet 6 tys. mieszkańców z 7 miejscowości na Zachodnim Brzegu Jordanu. Skończyliśmy już remonty 15 stacji przyjęć pacjentów w dystrykcie Hebronu, poprawiając m.in. warunki sanitarne oraz dostęp dla osób z niepełnosprawnościami.

Program szkoleniowy realizujemy w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP – Polska pomoc.