Pierwszy dzień szkoły? Nie dla wszystkich dzieci

W Libanie jest ok. 660 tys.  Syryjczyków w wieku szkolnym (między 5 a 17 rokiem życia). Jak wskazują dane opublikowane przez UNHCR, w roku ubiegłym naukę podjęło 290 tys. dzieci, z czego zdecydowana większość na popołudniową zmianę. Prawie połowa Syryjczyków nie otrzymała żadnej szansy na pojście do szkoły.

Dlaczego?

Jedną z barier jest język. Zajęcia w syryjskich szkołach prowadzone są w języku arabskim, w Libanie –  francuskim i angielskim. Kolejny problem, dotyczący wielu syryjskich rodzin w Libanie, to brak pieniędzy na transport i materiały edukacyjne. Dzieci, zwłaszcza te starsze, pracują, zamiast się uczyć, by zapewnić rodzinie pieniądze na przeżycie.  Dla uchodźców edukacja często przestaje być priorytetem, kiedy trzeba zadbać o podstawowe potrzeby życiowe. PCPM zapewnia tysiącom mieszkańców i mieszkanek obozowisk materiały niezbędne do zabezpieczenia dachu nad głową, czym pośrednio przyczynia się do zwiększenia możliwości ponoszenia przez Syryjczyków innych wydatków, w tym wysłania dzieci do szkół. Bezpośrednio wspiera Centrum Edukacyjne w Bire.

Poznaj historię 10-letniego Odeya

Szkoła letnia dla syryjskich dzieci w Libanie

Ostatnie miesiące były dla wielu młodych Syryjczyków szansą na nadrobienie zaległości. PCPM zorganizowało w Libanie szkołę letnią w budynku szkoły publicznej w Bire, zamkniętej w okresie wakacyjnym. Zajęcia dla młodszych dzieci miały charakter ogólnorozwojowy i rekreacyjny, z kolei w grupach starszych skupiono się bardziej na przedmiotach ścisłych, które dla wielu uczniów są trudniejsze do opanowania.  Wszystkie grupy wiekowe uczestniczyły w zajęciach  językowych – z angielskiego i francuskiego, co jest szczególnie ważne w libańskim systemie edukacji, gdzie przedmioty takie jak matematyka czy biologia nauczane są (w zależności od regionu i szkoły) po angielsku lub francusku. Nauka była połączona z dużą ilością śpiewu we wszystkich trzech językach. Materiały od nauczycieli były różnorodne. Od gier i zabaw słownych przez piosenki po edukację społeczną, uczono szacunku do starszych, zwierząt jak i również rówieśników. Największą frajdę dzieciakom sprawiały zajęcia połączone ze śpiewem lub recytowaniem na głos wspólnie alfabetu w języku arabskim, francuskim oraz angielskim. Najmłodsze dzieci miały 5 lat, najstarsze 18. Łącznie w zajęciach podzielonych na 9 klas udział wzięło 255 dzieci. Dodatkowo, w każdy czwartek organizowano wycieczkę dla poszczególnych grup dzieci do zamku oraz na basen w miejscowości Bireh. Pływalnia wyzwalała ogromne emocje wśród dzieci, ponieważ większość z nich nigdy nie miała okazji być na basenie.

Centrum Edukacyjne w Bire

PCPM regularnie wspiera edukację młodych Syryjczyków (a także Libańczyków) w trakcie roku szkolnego, który w Libanie rozpocznie się w połowie września. Centrum edukacyjne w Bire wspiera dzieci i młodzież poprzez zajęcia wyrównawcze i kursy zawodowe. Wszystko po to, by ułatwić im znalezienie pracy  w przyszłości i dać nadzieję na lepszą przyszłość. W sierpniu rozpoczęła się rejestracja na kursy zawodowe w semestrze jesiennym. Otwarto zapisy na kursy w 14 specjalnościach, między innymi realizowane dotychczas kursy pomocy pielęgniarki i farmaceuty, zajęcia komputerowe, podstawy elektryki, a także kurs krawiectwa, cukiernictwa, fryzjerstwa, podstaw hydrauliki i serwisowania klimatyzacji, oraz zajęcia z języka angielskiego. Rejestracja potrwa do 3 września, po czym zostaną uruchomione grupy zajęciowe.

Chcesz wpomóc nasze działania w Libanie? Wejdź na pcpm.org.pl/liban