Polacy dla Palestyńczyków z niepełnosprawnościami

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

Palestyna Art Alert to nieformalne przedsięwzięcie, zrzeszające pomorskich aktywistów i artystów, którzy postanowili pokazać mieszkańcom Gdańska bogactwo kulturowe i kulinarne Palestyny. Zaprosili ich na cykl spotkań, podczas których przeprowadzone zostały zbiórki pieniędzy. Środki za pośrednictwem PCPM zostaną przekazane betlejemskiemu stowarzyszeniu Palestinian Disabled Friends Society (ang. Palestyńskie Stowarzyszenie Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnościami). Działa ono w Betlejem od 2004 roku. Do stowarzyszenia należy około 17 osób na wózkach inwalidzkich oraz wspierający ich wolontariusze. Organizacja prowadzi różnego rodzaju zajęcia dla uczniów i studentów, a w jej siedzibie – trzech pokojach w pobliżu betlejemskiego uniwersytetu, osoby na wózkach robią wyszywanki, szyją torby, próbują tworzyć ozdoby z drzewa oliwnego. Swoje produkty sprzedają na cotygodniowym szkolnym bazarku, jednak nie przynosi im to większych dochodów.

Za zebrane przez Palestyna Art Alert pieniądze, czyli łącznie 10 856 zł, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zakupi dla stowarzyszenia małą maszyna laserowa do wycinania ozdób z drewna, materiału i skóry oraz materiały: drewno, lakier skórę i klej. Wspomoże to rozwój i profesjonalizację pracowni stowarzyszenia, co ma skutkować większym dochodem ze sprzedaży wyrobów i usamodzielnieniem podopiecznych ośrodka.

darowizna PCPM

darowizna PCPM

darowizna PCPM

Twoje dane:
* Pole wymagane

Kolejne prawie 11 tysięcy złotych na pomoc osobom z niepełnosprawnościami w Palestynie zebrali studenci z Koła Naukowego Arabistów Al-Asabiya Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu oraz członkowie Kolektywu Otwartych i Instytutu Języka Angielskiego. Podczas zbiórki organizatorzy urządzili kiermasz domowych wypieków i różnych dań i napojów kuchni bliskowschodniej, kiermasz książek i różności, malowanie henną, kaligrafię arabska, aukcję przedmiotów wartościowych, akcję ,,Selfie z wykładowcą”, wykłady tematyczne. W ramach tego przedsięwzięcia odbył się również wieczór poetycki Yousefa Sh’hadeh oraz koncert charytatywny zespołu The Orient Duo, a całość uświetniła wizyta Pana Mahmouda Khalifa, Ambasadora Państwa Palestyny w Polsce.

Pieniądze zebrane w Sosnowcu Zostaną one przekazane dla ośrodka Al-Malath. Powstał on w 2006 roku, żeby pomagać osobom z zarówno umiarkowaną, jak i ciężką niepełnosprawnością. Wielu podopiecznych ośrodka cierpi na ciężki zaburzenia intelektualne i motoryczne. Celem Al-Malath jest budowanie bezpiecznego środowiska dla swoich podopiecznych, z naciskiem na indywidualnie dostosowaną terapię. Al-Malath często udziela pomocy osobom, które ze względu na swój ciężki stan, nie mogły na nią liczyć w innych miejscach. Zebrane środki zostaną przekazane na sfinansowanie konsultacji neurologicznych w celu lepszego zdiagnozowania podopiecznych ośrodka i spotkania lekarzy z rodzicami, aby wyznaczyć dalsze kroki w terapii.

Organizatorom: Palestyna Art Alert, na którego czele stoją Mohamed Atoun, Monika Chabior i   Tomasz Lipski oraz Kołu Naukowemu Arabistów UŚ, a w szczególności Malwinie Waksmańskiej składamy gorące podziękowania. Wszystkim osobom, które wzięły udział w zbiórce i przyczyniły się do poprawy losu palestyńskich osób z niepełnosprawnościami, również z całego serca dziękujemy.

PCPM na Instagramie: @fundacjapcpm

PCPM na Facebooku: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)