Polacy wyszkolili 300 strażaków w Afryce

Projekt i szkolenia udało się przeprowadzić dzięki wsparciu funduszami z programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych – Polska Pomoc. PCPM, korzystając z doświadczeń w Sudanie Południowym, Libanie i Gruzji, zaangażowało do projektu uznanych specjalistów pożarnictwa i ratowników.

Strażacy z Kenii i Etiopii nauczyli się od Polaków nie tylko gaszenia ognia, ale także ratowania ludzi z wypadków drogowych, ewakuacji z wysokich budynków czy ratownictwa wodnego.

DSC_0205

– W Afryce – inaczej niż w Europie – strażacy nie są zorganizowaną i umundurowaną formacją. Kiedy wybucha pożar albo potrzebna jest ich pomoc przy wypadku działają w tym co mają na sobie: sandałach, półbutach, dresowych czy garniturach – opowiada Przemysław Rembielak, który tworzył program szkoleń dla afrykańskich strażaków. – Brak im podstawowych umiejętności, zsynchronizowanego, szybkiego działania oraz sprawności w obsłudze sprzętu. Nasze szkolenia pozwoliły im te umiejętności nabyć – dodaje.

DSC_0277

Objęte szkoleniami jednostki, zostały doposażone w specjalistyczny sprzęt pozwalający skutecznie i szybko reagować w razie potrzeby. Afrykańscy strażacy otrzymali od Polaków m.in. pompy, węże, prądownice, gaśnice, bosaki, hydronetki, sprzęt do ratownictwa wysokościowego i wodnego, a także lekki wóz strażacki. PCPM wyposażył ich także w niezbędną odzież ochronną, hełmy strażackie i rękawice.

Jak ocenia Przemysław Rembielak takie kraje jak Etiopia czy Kenia potrzebują większej liczby dobrze wyszkolonych ludzi. – Na obszarze równym terytorium Węgier w Etiopii działa tylko 30. strażaków! – porównuje instruktor. – Ciągle jest potencjał na to by wyszkolić w Kenii, Etiopii czy innych afrykańskich krajach więcej strażaków – ocenia Wojciech Wilk, prezes PCPM. – Mamy do tego odpowiednio opracowany program i chętnych do współpracy instruktorów i ekspertów. Są to polscy strażacy i ratownicy medyczni, z których część pozostaje nadal w czynnej służbie, zaś inni chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem będąc już na emeryturze – dodaje.

DSC_0758

Szkolenia strażackie zostały przeprowadzone przez PCPM w trzech hrabstwach Kenii (Machakos, Kiambu i Muranga) oraz dwóch stolicach regionów administracyjnych Etiopii (miast Hawassa i Bahir Dar). W kilku z nich były pierwszymi w historii, a służby pożarnicze tworzone były od podstaw. Na pomoc zostało przeznaczone 912 552 zł z programu polskiej pomocy rozwojowej MSZ.