Polscy artyści dla Sudanu Południowego.

Brak jedzenia w jednym z najbiedniejszych państw Afryki doprowadza do sytuacji, w której rodzice porzucają swoje dzieci, bo nie są w stanie ich wyżywić. Tysiące ludzi zmuszonych jest do ucieczki w kierunku Ugandy, Kenii, Etiopii lub wrogiego Sudanu w poszukiwaniu pożywienia, część z nich nie przeżywa podróży.

Choć umierają dziesiątki tysięcy osób o klęsce głodu w pasie od Nigerii po Jemen jeszcze zbyt mało się mówi. Dlatego postanowiliśmy zaangażować znanych Polaków, którzy mają wpływ na opinię publiczną, by wspólnie zwrócić uwagę na katastrofę oraz dać możliwość włączenia się w pomoc – mówi Adrian Jasiński z Agencji Show Central, która jest pomysłodawcą i głównym realizatorem kampanii #SudanGłoduje. – Środki zebrane podczas prowadzonej głównie w mediach społecznościowych akcji zostaną przekazane Fundacji PCPM, która w Sudanie Południowym prowadzi Centrum Dożywiania, a w Ugandzie wspiera Sudańczyków uciekających przed głodem.

Centrum Dożywiania w Gordhim przyjmuje coraz więcej niedożywionych dorosłych i dzieci. Dynamicznie wzrastająca liczba potrzebujących wymaga pilnego dokupienia dodatkowej żywności.
Kryzys przekroczył nasze najgorsze oczekiwania. Centrum jest w stanie wyżywić 150 dzieci miesięcznie, dziś trafia do niego 200 osób tygodniowo, a liczba ta stale wzrasta. Dzieci poniżej piątego roku życia potrzebują wartościowego pokarmu, by przeżyć, ich matki z kolei muszą jeść coś więcej niż liście dzikich roślin, by mieć pokarm dla swojego potomstwa – wyjaśnia dr Wojciech Wilk, prezes PCPM.

Oprócz leczenia skrajnie niedożywionych pacjentów pracownicy Centrum walczą z wynikającą z niedożywienia ślepotą oraz prowadzą szkolenia z upraw dla mieszkańców okolicznych wiosek. Środki zebrane w Polsce wesprą również działania PCPM w Ugandzie, gdzie Fundacja zatrudnia personel medyczny w ośrodkach zdrowia, do których bezpośrednio trafiają przekraczający granicę Sudańczycy.

Fundacja PCPM oraz Agencja Show Central i wszyscy zaangażowani w lipcową akcję #SudanGłoduje apelują o pomoc do Polaków. Wystarczy przelew na nr konta Fundacji PCPM:
18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z dopiskiem: Sudan Południowy.

Klęska głodu w Sudanie Południowym to najszybciej rozwijający się kryzys migracyjny na świecie. Organizacja Narodów Zjednoczonych ocenia, że aby pomóc uciekinierom potrzebne jest 1,4 miliarda dolarów. Śmiercią głodową zagrożona jest prawie połowa populacji kraju czyli ok. 5 milionów osób.

Przejdź na podstronę: #SudanGłoduje