Polscy medycy wrócili z misji w Kirgistanie

Polscy lekarze i ratownicy medyczni dzielili się doświadczeniami w pracy z pacjentami chorymi na COVID-19 oraz pomagali we wdrażaniu procesów leczniczych i organizacyjnych w szpitalach w Biszkeku, stolicy kraju, oraz w Osz, drugim największym mieście Kirgistanu. Misja została zorganizowana na pod egidą  Światowej Organizacji Zdrowia na prośbę władz Kirgistanu.

– Nasi koledzy, którzy wrócili z Lombardii 9 kwietnia, uczestniczyli w wideokonferencjach z wieloma ośrodkami medycznymi w Polsce. Jest to dla nas wyróżnieniem, że WHO poprosił nas aby tą unikalną wiedzą podzielić się z krajami, które nie mają ani doświadczenia, ani wyposażenia potrzebnego w walce z koronawirusem – mówił w dniu wylotu dr Wojtek Wilk, prezes Fundacji PCPM.

Po dziesięciu dniach intensywnej pracy Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM wrócił do kraju. Przedstawiciele Zespołu spotkali się w tym czasie także z ministrem zdrowia, panią wicepremier i przedstawicielem prezydenta Republiki Kirgiskiej. Władze Kirgistanu podziękowały zespołowi za przyjazd, odwagę w codziennej pracy przy łóżku pacjentów z kirgiskim personelem medycznym oraz zaangażowanie i wymianę doświadczeń.

-Członkowie misji odwiedzili krajowe i regionalne szpitale zakaźne w mieście Biszkek, a także w sześciu innych lokalizacjach w regionach Osz i Dżalal-Abad oraz rozmawiali z pracownikami służby zdrowia o opiece nad pacjentami, zapobieganiu zakażeniom i organizacji pracy w tych trudnych warunkach – podsumowuje Michał Madeyski, koordynator Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. Udzielili także kilkunastu konsultacji medycznych pacjentów, a także wzięli udział w spotkaniu dotyczącym tworzonej kolejnej edycji krajowych wytycznych dla lekarzy w związku z pandemią koronawirusa – dodaje.

Dzielenie się ekspercką wiedzą w rejonach oddzielonych od siebie górami sięgającymi 5000m n.p.m  było możliwe dzięki wsparciu firmy  Jet Story, która zorganizowała i sfinansowała przelot.

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM na Facebooku 

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego na Twitterze

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM wspiera tych, którzy od tygodni walczą o nasze zdrowie i życie w Polsce. Dzielimy się wiedzą i sprzętem. Organizujemy pomoc dla hospicjów domowych i osób bezdomnych. Członkowie Zespołu nieśli pomoc we Włoszech, teraz są z misją WHO w Kirgistanie. Wesprzyj nasze działania wpłacając darowiznę. Dziękujemy!

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

Twoje dane:
* Pole wymagane