Warszawscy uczniowie dla Krasnogoriwki. Pomoc dla ukraińskich szkół położonych w strefie wojny

Warszawscy uczniowie dla Krasnogoriwki. Pomoc dla ukraińskich szkół położonych w strefie wojny

W dniach 9-20 kwietnia Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej przy wsparciu Biura Edukacji m. st. Warszawy organizuje w warszawskich szkołach kwestę na rzecz ukraińskich dzieci i młodzieży ze szkół położonych w strefie działań zbrojnych.

Jedną z placówek, która ucierpiała na skutek toczącego się na wschodzie Ukrainy konfliktu, jest szkoła nr 5 w Krasnogoriwce. Od lipca 2014 r. miejscowość stale zagrożona jest ostrzałem. Przed wojną funkcjonowało tam 5 publicznych placówek ogólnokształcących. Obecnie zarówno ich uczniowie, nauczyciele oraz cały personel zostali przeniesieni do jednego budynku. W efekcie, w szkole nr 5 na dwie zmiany uczy się ponad 400 uczniów w wieku od 6 do 17 lat.

Podczas ostrzałów dzieci zmuszone są chronić się w szkolnych piwnicach, gdzie panują skrajnie trudne warunki. Budynek szkoły jest uszkodzony, brakuje wody, kanalizacji i ogrzewania. Jedynie elektryczne grzejniki i woda w cysternach w niewielkim stopniu ratują sytuację uczniów.

Akcja „Warszawscy uczniowie dla Krasnogoriwki” ma na celu pomoc uczniom szkoły nr 5 w oraz dzieciom uczęszczającym do innych ukraińskich jednostek zniszczonych w wyniku działań wojennych. Zebrane środki zostaną przekazane na zakup najpotrzebniejszych rzeczy, takich jak apteczki, termosy, materace, śpiwory, pomoce dydaktyczne oraz na przeprowadzenie drobnych remontów.

Aby pomoc była jak najbardziej skuteczna, potrzebne rzeczy zakupione zostaną na Ukrainie i przekazane bezpośrednio potrzebującym.

Uczniów z Krasnogoriwki zapytano o ich marzenia. Odpowiedzi,dzieci z kl. 1-4 , niezależnie od wieku, były podobne: marzę o tym, żeby zaczął się pokój i żebym mógł uczyć się w mojej szkole, chcę pokoju i żebyśmy wrócili do naszej szkoły, żeby kule nie latały, chcę pokoju i żebyśmy nie schodzili do piwnicy, chcę, żeby na całym świecie był pokój, a ludzie żyli spokojnie, jak przedtem.

Partner akcji – Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy wspiera tę inicjatywę, zachęcając warszawskie szkoły do udziału w kweście i dostarczając materiały informacyjne oraz scenariusze lekcji.

Więcej o projekcie na Ukrainie.

Pieniądze zbierane są do puszek w szkołach, można również dokonać wpłaty na konto

Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
ul. Sarmacka 14 m. 15
02-972 Warszawa
34 1140 1010 0000 5228 6800 1004

W tytule przelewu prosimy wpisywać: „Pomagamy Ukrainie

Informacji udziela: Klara Dąbrowska z Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, [email protected], tel. 22 44 33 579.

Do pobrania scenariusze lekcji (PDF):

Do pobrania plakat akcji (PDF):

Fundacja PCPM przeprowadziła na Ukrainie remonty szkół w obwodzie ługańskim oraz zorganizowała kolonie dla dzieci w Romaszce w 2016 r. W ramach projektu (współfinansowanego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej) wymieniono okna i drzwi w 10 najbardziej zniszczonych placówkach z terenów wiejskich, a 20 ośrodków edukacyjnych zaopatrzono w niezbędne meble, sprzęt komputerowy i przybory szkolne.