Polskie szkolenia strażackie coraz bardziej znane w Afryce

strazacy-kenia-etiopia-3

Od maja do listopada br. polscy strażacy i ratownicy medyczni przeprowadzili 26 szkoleń, w których wzięli udział ochotnicy oraz pracownicy służb ratunkowych w Kenii i Etiopii. Strażacy w Afryce przeszli podstawowe szkolenia zawodowe, ale i uczyli się od Polaków bardziej zaawansowanych technik w zakresie ratowania ludzi z wypadków drogowych, ewakuacji z wysokich budynków czy zarządzania akcją ratunkową.

strazacy-kenia-etiopia-5

Różnorodność szkoleń, liczba uczestników oraz ilość obsługiwanych hrabstw na jednego instruktora powodują, że PCPM jest w Kenii największym graczem wśród organizacji z USA, Niemiec, Austrii, Belgii i Japonii, szkolącym strażaków i ratowników. –  mówi Przemysław Rembielak, główny instruktor szkoleń PCPM w Afryce.

W Etiopii z kolei jesteśmy jedyną organizacją prowadzącą tego typu szkolenia i nie będzie przesadą stwierdzenie, że tworzymy w tym kraju podstawy pożarnictwa. O możliwość uczestnictwa w programie wnioskują kolejne, dopiero powstające jednostki straży pożarnej – dodaje.

strazacy-kenia-etiopia-4

Tegoroczne szkolenia odbyły się w hrabstwach Kiambu, Murang’a i Machakos w Kenii oraz miastach Hawassa, Dilla, Hosaena, Sodo, Bahir Dar, Gonder, Dessie i Kombocha w Etiopii.

Do szkoleń w Afryce już trzeci rok angażujemy profesjonalistów z Polski, którzy – bez względu na to czy pozostają w czynnej służbie czy nie – chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z kolegami po fachu. Ponieważ w Kenii i Etiopii, jak również innych afrykańskich krajach, wciąż jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu działania, projekt PCPM będzie kontynuowany w przyszłym roku – mówi Piotr Stopka, koordynator projektu strażackiego fundacji.

strazacy-kenia-etiopia-2

Kenijscy i etiopscy strażacy oprócz szkoleń otrzymali również specjalistyczny sprzęt m.in. ubrania ochronne, hełmy, nożyce hydrauliczne, moduł gaśniczy, bosaki, tłumice, pompy, który pozwala im szybko i skutecznie reagować w przypadku pożaru czy innej sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

strazacy-kenia-etiopia-1

Na rozwój afrykańskich służb ratunkowych polskie MSZ przeznaczyło niemal 2 mln zł (999 340 zł w 2016 i 997 941 zł w 2017 roku). Działania realizowane są w ramach programu Polska Pomoc Rozwojowa 2016.