Pomoc Ukrainie – raport 2022-2024

Od pierwszego alarmu 24 lutego 2022 roku byliśmy w Ukrainie. Przez te dwa lata pomogliśmy tysiącom Ukraińców i ukraińskim uchodźcom w Polsce. Organizowaliśmy ewakuacje, dostarczaliśmy pomoc humanitarną, pomagaliśmy w odbudowie zniszczonych domów i budynków publicznych w Ukrainie. W Polsce organizowaliśmy szkolenia, pomagaliśmy znaleźć mieszkania i pracę.

Mijają dwa lata od momentu, gdy stanęliśmy przed największym kryzysem humanitarnym w Europie i w Polsce od czasów II wojny światowej. Korzystając z doświadczeń wyniesionych z innych kryzysów humanitarnych i uchodźczych, w tym na terytorium Ukrainy od 2014 roku, projekty i działania pomocowe rozpoczęliśmy już w lutym 2022 r.

dr Wojtek Wilk – prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Według UNHCR blisko 15 milionów osób w Ukrainie będzie potrzebować pomocy humanitarnej, w tym 3,7 miliona osób przesiedlonych w wyniku wojny. Jak podaje ta ONZ-owska agencja, liczba uchodźczyń i uchodźców szukających schronienia w całej Europie utrzyma się na poziomie około 5,9 miliona, przy ciągłym przemieszczaniu się między Ukrainą a krajami przyjmującymi.

Poniżej załączamy raport z naszej dwuletniej pracy i pomocy osobom z Ukrainy.