Pomóż mieszkańcom Gruzji po powodzi!

Powódź, która nawiedziła stolicę Gruzji Tbilisi w niedzielę 13 czerwca spowodowała ogromne straty. Ucierpieli ludzie i infrastruktura miasta. Sytuacja wygląda źle także w okolicznych wsiach, gdzie pomoc dopiero dociera. Żywioł pochłonął 19 osób, 6 ciągle uznaje się za zaginione. Około 280 rodzin pozostało bez dachu nad głową, a kolejnych 100 straciło cały swój dobytek.

Nr konta: 18114010100000522868001001

z dopiskiem #PomocDlaGruzji

W mieście zniszczone są węzły komunikacyjne, ulice, parki. Powódź zabrała także wiele zwierząt i zniszczyła miejskie zoo. Straty dopiero są szacowane, ale Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej chce już teraz wesprzeć powodzian w Tbilisi i okolicach dzięki pomocy Polaków. Powódź pobudziła niezwykłą solidarność mieszkańców, którzy własnymi siłami czyszczą miasto ze zniszczeń, przynoszą dary dla ofiar powodzi, zapewniając im podstawową pomoc. Wielu z nich zakasało rękawy i fizycznie pracują czyszcząc ulice ze zwalonych drzew, zniszczonych samochodów, części domów, mułu i pozostałości po powodzi. Inni dbają o tych oczyszczających miasto – robią kanapki, dbają o pracujących fizycznie, taksówkarze zrezygnowali z zarobku i za darmo wożą wolontariuszy.

Mimo to miasto i ludzie w nim mieszkający ani łatwo ani szybko nie podniosą się po tragedii. Los Tbilisi i jego mieszkańców nie jest nam obojętny. Po konsultacji z koordynującymi pomoc władzami miasta zachęcamy Was do wsparcia Tbilisi. Możecie przekazać pieniądze na bieżące potrzeby, współfinansowanie remontów lub pokrycie części kosztów mieszkań dla ofiar powodzi. Będzie to konkretna pomoc, jaką możemy przekazać Tbilisi. Nasi współpracownicy prowadząc projekty w Gruzji będą mogli sprawować bieżący monitoring nad sposobem wydatkowania środków.